Zhruba polovina Italů si myslí, že předčasné volby v září jsou špatné pro jejich zemi. Pozitivně je hodnotí 39 procent Italů, ukázal průzkum, který dnes zveřejnila stanice Sky News. Největší popularitě se z politiků těší prezident Sergio Mattarella a premiér v demisi Mario Draghi. Šanci na úspěch ve volbách ale má blok pravicových stran.
Mattarella se rozhodl minulý týden rozpustit parlament a vypsat předčasné volby poté, co se de facto rozpadla široká koalice "národní jednoty", kterou od loňského jara vedl nestranických premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB) Draghi. Ten zůstává v čele vlády do doby, než po parlamentních volbách plánovaných na 25. září vznikne nový kabinet.
Draghi se podle průzkumu stále těší velké přízni voličů, kladné mínění o něm má 54 procent oslovených. Naopak zhruba 39 procent respondentů nemá k premiérovi důvěru. O deset procentních bodů vyšší důvěru než Draghi má prezident Mattarella. Kromě nich žádný italský politik nemá důvěru více než poloviny respondentů. S premiérovou demisí souhlasila zhruba polovina dotázaných.
Nejvyšší preference mají postfašističtí Bratři Itálie a středolevicová Demokratická strana (PD) s preferencemi kolem 23 procent. Krajně pravicové Lize průzkum přisuzuje zhruba 13 procent hlasů a populistickému Hnutí pěti hvězd (M5S) necelých deset procent.
V italském politickém systému jsou však klíčové aliance. Tři osminy parlamentních křesel se rozdělují v jednomandátových obvodech, kde vítězí kandidát s nejvíce hlasy. Předpokládané koalici tří pravicových stran - Bratrů Itálie, Ligy a Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho - průzkum slibuje 45 procent hlasů, o devět procentních bodů více než možné středolevicové koalici vedené Demokratickou stranou.
Ta však teprve začíná jednat s menšími středovými a levicovými stranami a není vůbec jisté, že rozhovory vyústí v předvolební koalici. Původně Demokratická strana chtěla spolupracovat s Hnutím pěti hvězd, to však šéf PD Enrico Letta odmítl poté, co zákonodárci M5S nehlasovali minulý týden pro důvěru vládě, a přispěli tak k Draghiho demisi. Naopak M5S bude pravděpodobně kandidovat samostatně nebo s podporou krajně levicových stran. Kandidátní listiny musí strany podat do 22. srpna.
Šéf PD Letta dnes agentuře Reuters řekl, že se obává možného vlivu Ruska na předvolební kampaň. Podle něj se Moskva může snažit ovlivnit její průběh ve prospěch proruských stran pomocí dezinformací, a to hlavně na sociálních sítích. Blízko ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi měli v minulosti šéf Ligy Matteo Salvini a zakladatel strany Vzhůru Itálie Berlusconi. Naopak Bratři Itálie jsou tradičně proatlantickou stranou. Podle Letty by na kampaň měly dohlížet tajné služby a unijní orgán proti dezinformacím.
Pořádání parlamentních voleb v podzimním termínu je v Itálii velmi nezvyklé; od ustanovení republiky v roce 1946 se tak nikdy nestalo. Odborníci například poukazovali na komplikace, které způsobuje podzimní termín s přípravou státního rozpočtu.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.