Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry v centru naší galaxie

První snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie
První snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie, foto: EHT Collaboration
ČTK 12. května 2022 17:15
Sdílej:

Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie, Mléčné dráhy. Na svém webu o tom informoval globální výzkumný tým projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT), který snímek vytvořil s využitím celosvětové sítě radioteleskopů.

"Tento výsledek poskytuje ohromující důkaz, že tento objekt je skutečně černá díra, a poskytuje cenná vodítka k pochopení toho, jak fungují takovíto obři, o nichž se předpokládá, že sídlí ve centrech většiny galaxií," uvedl mezinárodní tým projektu EHT v informaci o pořízení snímku.

Černá díra je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Takovéto astronomické těleso obklopuje prostředí zvané horizont událostí, z něhož není možné vyslat ven žádný signál. Je proto přirozené, že černou díru nelze vidět, ale horký disk materiálu kolem ní svítí jasně.

Sagittarius A* je 26.000 světelných let daleko od Země a podle vědců má hmotnost čtyř milionů Sluncí. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok, což je 9,5 bilionu kilometrů.

Záběr Sagittariu A* není prvním reálným snímkem černé díry. Tou se stala fotografie takového obřího objektu ve středu galaxie Messier 87. Tu se podařilo pořídit rovněž díky projektu Event Horizon Telescope, jehož tým záběr zveřejnil před třemi lety v dubnu.

Stalo se
Společnost
V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024)

Astronaut Aleš Svoboda nejspíš poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Počasí
Déšť, mraky.

Deštivé červnové počasí trápí Česko. Nejvíce má pršet na východě

V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek. 

České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek nemůže oslavit výročí. Zpěvák se dává dohromady v nemocnici

Letošní červen zatím není pro Pavla Vítka šťastným měsícem. Podle nejnovějších informací totiž skončil v nemocnici, údajně kvůli problémům se srdcem. Životní partner zpěváka ale uklidnil fanoušky vyjádřením, v němž zmínil i to, kdy se Vítek vrátí na pódia. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry chce přivézt Meghan a děti zpět do Británie!

Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.