Austrálie kvůli obavám z nové varianty koronaviru omikron odložila plán na otevření hranic

Sydney, Austrálie.
Sydney, Austrálie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 29. listopadu 2021 11:19
Sdílej:

Austrálie kvůli obavám z nové varianty koronaviru omikron odložila plán, který počítal s částečným znovuotevřením hranic 1. prosince. Podle agentury AFP to dnes oznámil australský premiér Scott Morrison.

Austrálie hodlala po zhruba 20 měsících výrazněji otevřít své hranice cizincům. Podle původního plánu měli od středy 1. prosince mít šanci přicestovat do Austrálie držitelé pracovních, humanitárních a studijních víz a lidé z Japonska a Jižní Koreje. Podmínkou bylo očkování proti covidu-19 a negativní test.

"Znovuotevření se neuskuteční 1. prosince, jak se původně předpokládalo," prohlásil dnes předseda australské vlády Morrison. Odklad označil za "nutný a dočasný".

V neděli Austrálie odhalila na svém území první dva případy nákazy variantou omikron u lidí, kteří přiletěli do Sydney z jihu Afriky. Dnes potvrdila další dvě nákazy omikronem. Varianta, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice, vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu.

Austrálie začala s uvolňováním režimu na hranicích v listopadu, kdy zmírnila pravidla pro cestování Australanů do zahraničí. Vláda tehdy uvedla, že režim na hranicích uvolňuje díky zvyšující se proočkovanosti obyvatel Austrálie. Dokončené očkování proti covidu-19 má přes 70 procent australské populace.

Od 1. prosince se měli do Austrálie začít vracet mimo jiné studenti. Podle sdružení Universities Australia je mimo zemi zhruba 130.000 zahraničních studentů zapsaných na australských univerzitách. Zahraniční studenti, kteří pocházejí hlavně z asijských zemí, přinášeli před pandemií australské ekonomice až 40 miliard australských dolarů (zhruba 651 miliard korun), uvádí australská obchodní a průmyslová komora.

Stalo se
Domácí
Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody v červenci. Mění se výplatní termíny, letos naposledy

Červencové svátky sice nepatří k těm, které mají vliv například na provoz obchodů, ale ovlivní něco jiného. Některým seniorům přijde červencový důchod o malinko později. Jde o poslední změnu výplatního termínu v letošním roce. 

České celebrity
Oto Klempíř

Tradice bude dodržena. Klempíř nemá chybět v Karlových Varech

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. 

České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Ondřej Brzobohatý už se nechce nervovat. Proti Kuchařové nastolil novou taktiku

Není žádným tajemstvím, že Ondřej Brzobohatý se momentálně potřetí rozvádí, a to se současnou manželkou Danielou. Zatímco tentokrát vše probíhá v klidu, rozpad druhého manželství řeší hudebník dodnes. Syn slavného herce prozradil, jak moc se sporem s Taťánou Kuchařovou ještě osobně zabývá. 

České celebrity
Simona Krainová

Simona Krainová v šoku. Údajný útok na nezletilého syna řeší s právničkou

Simona Krainová sáhla ke kroku, který doposud nikdy neudělala. Jistá učitelka se totiž na sociální síti nevhodně vyjádřila na adresu jejího syna, což se modelka rozhodla řešit tím, že do akce povolala právníky. Co bude dál?