Austrálie od počátku epidemie covidu-19 zaregistrovala přes milion případů

Sydney, Austrálie.
Sydney, Austrálie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 10. ledna 2022 08:04
Sdílej:

Austrálie od počátku epidemie covidu-19 zaregistrovala přes milion případů nákazy koronavirem. Více než polovinu z nich laboratoře v zemi, kde se rychle šíří varianta omikron, potvrdily za poslední týden, napsala agentura Reuters.

Dva nejlidnatější australské státy Nový Jižní Wales a Victoria dnes dohromady oznámily okolo 55.000 nových infekcí, čímž celkový počet nakažených v Austrálii od prvního potvrzeného případu téměř před dvěma lety vzrostl na 1,03 milionu. Další státy a teritoria na kontinentu, kde žije téměř 26 milionů obyvatel, oznámí statistiky nakažených později během dne.

Austrálie od počátku epidemie také zaznamenala 2387 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Ačkoliv se prudký nárůst nových případů promítl i do vyššího počtu hospitalizovaných pacientů, poměr zemřelých k nakaženým není tak vysoký, jako při předchozích vlnách, píše Reuters.

Naočkováno dvěma dávkami vakcíny je 92 procent Australanů starších 16 let. Stále více lidí se také nechává očkovat třetí posilující dávkou. Austrálie ode dneška nabídne vakcínu od společností Pfizer/BioNTech zhruba 2,3 milionu dětí od pěti do 11 let.

Austrálii pandemie covidu-19 v porovnání s evropskými zeměmi nebo Spojenými státy zasáhla podstatně mírněji, a to i díky přísným uzávěrám a pravidlům pro vstup do země.

Přísná opatření pro vstup do Austrálie se stala v poslední době opět předmětem mezinárodní pozornosti kvůli srbské tenisové hvězdě Novaku Djokovičovi, kterému úřady vstup odepřely. Tenista, který přicestoval na Australian Open, nepředložil dostatečné důkazy pro udělení výjimky z očkování proti covidu-19. Jeho případ dnes projednává australský soud. Zatím není jasné, kdy padne verdikt.

Stalo se
České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek poslouchal lékaře. Odhalil, co všechno už může dělat

Strach měli lidé v uplynulých týdnech o Pavla Vítka, jenž skončil v péči lékařů kvůli vážným problémům se srdcem. Nyní už je ale zřejmé, že všechno dobře dopadlo, protože zpěvák se opět objevuje na veřejnosti. 

Sport
Ester Ledecká

Ester Ledecká má důvod k radosti. Snowboard na olympiádě zůstává

Česká sportovní obec se může radovat. Jedna z našich nejúspěšnějších disciplín totiž zůstane v programu zimních olympijských her. Paralelní obří slalom na snowboardu, v němž opakovaně kralovala Ester Ledecká a naposledy na její úspěchy navázala Zuzana Maděrová, nebude chybět ani za čtyři roky ve Francii. 

České celebrity
Aňa Geislerová

Geislerovou ocení na festivalu. Nebude sama, cenu dostane i Lábus

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.

Domácí
Miloš Zeman

Pavel není erudovaný politik, míní Zeman. Prezidentovi se prý nedá věřit

Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem.