Austrálie po více než roce a půl výrazněji otevře své hranice cizincům

Sydney, Austrálie.
Sydney, Austrálie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 22. listopadu 2021 10:23
Sdílej:

Austrálie po zhruba 20 měsících otevře výrazněji své hranice cizincům. Od středy 1. prosince umožní přicestovat na své území držitelům pracovních, humanitárních a studijních víz a lidem z Japonska a Jižní Koreje, informovala dnes agentura AFP. Kvůli epidemii covidu-19 Austrálie přijala v březnu loňského roku velice striktní pravidla pro cestování, s uvolňováním omezení začala tento měsíc.

"Návrat kvalifikovaných pracovníků a studentů je milníkem na našem návratu zpět (do situace před pandemií)," uvedl australský premiér Scott Morrison.

Do Austrálie budou moci přicestovat lidé, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 a mají před cestou negativní test. Vláda počítá s tím, že od prosince do Austrálie přijede na 200.000 držitelů víza. "Ale mohlo by jich být více, budeme se aktivně snažit přivést do Austrálie co nejvíce lidí a co nejdříve," uvedla ministryně Karen Andrewsová.

Australské státy si však mohou upravit pravidla pro cestující ze zahraničí a mohou po nich požadovat povinnou izolaci.

Jednu z největších skupin, jež se bude od prosince smět vrátit do Austrálie, jsou studenti. Podle sdružení Universities Australia je mimo zemi zhruba 130.000 zahraničních studentů zapsaných na australských univerzitách. "(Studenti) nechtějí nic jiného než se znovu setkat se svými spolužáky v učebnách," uvedla generální ředitelka sdružení Catriona Jacksonová. Podle australských médií by vyučování mohly univerzity obnovit od začátku roku. Zahraniční studenti, kteří pocházejí hlavně z asijských zemí, přinášejí australské ekonomice až 40 miliard australských dolarů (zhruba 654 miliard korun).

Austrálie začala s uvolňováním režimu na hranicích v listopadu, kdy zmírnila pravidla pro cestování Australanů do zahraničí. To podle agentury AFP způsobilo prudký vzestup rezervací pobytů v zahraničí. Vláda uvedla, že režim na hranicích uvolňuje díky zvyšující se proočkovanosti obyvatel Austrálie. Dokončené očkování proti covidu-19 má přes 70 procent australské populace. Vláda zatím neoznámila, kdy otevře hranice turistice, která uzavření hranic v březnu loňského roku velmi silně pocítila.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Aňa Geislerová

Geislerovou ocení na festivalu. Nebude sama, cenu dostane i Lábus

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.

Domácí
Miloš Zeman

Pavel není erudovaný politik, míní Zeman. Prezidentovi se prý nedá věřit

Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem. 

České celebrity
Jitka Boho

Byla tam i žádost o ruku. Jitka Boho přiznala ctitele

Vztahy Jitky Boho nejsou neznámou. Zejména ten poslední s hercem Lukášem Langmajerem se v médiích řešil hodně, takže lidé dobře vědí, že modelka je znovu k mání. Jak sama prozradila, o nápadníky nemá nouzi. 

Počasí
Léto, ilustrační fotografie.

Výhled počasí do konce července. Meteorologové řekli, kdy bude nejvíce pršet

Příští týden bude teplejší než ten probíhající, poté se opět nepatrně ochladí. Taková jsou očekávání meteorologů, kteří připravili aktuální dlouhodobý výhled. Nejvíce srážek má pak spadnout na přelomu července a srpna.