Babiš bude pokračovat v čele ANO. Kandidátskou řeč věnoval Fialově vládě

Andrej Babiš
Andrej Babiš, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 10. února 2024 11:19 | akt. 10. února 2024 13:32
Sdílej:

Expremiér Andrej Babiš bude nadále předsedou nejsilnějšího opozičního hnutí ANO, záda mu bude jako první místopředseda krýt Karel Havlíček. Babiš ve více než 20 minut trvající kandidátské řečí kritizoval Fialovu vládu, kterou označil za nejamatérštější a nejneschopnější kabinet v historii země. Pro hnutí vytyčil jako cíl návrat do Strakovy akademie.

Babiš ve volbě předsedy neměl protikandidáta, přesto nezískal sto procent hlasů. Volilo jej 88 z 98 delegátů. Devět osob se zdrželo, jen jeden byl výslovně proti pokračování expremiéra v čele hnutí. Žádný soupeř se nepostavil ani Havlíčkovi, který ve volbě místopředsedy dostal 91 hlasů.

"Nikdy v dějinách jsme neměli tak arogantní, amatérskou a neschopnou vládu v čele s naprosto nekompetentním premiérem, který lidem téměř každý den neomaleně lže do očí a je úplně odtržený od reality," prohlásil Babiš v kandidátském projevu a za priority současného kabinetu označil Ukrajinu a přikyvování Bruselu.

Podle expremiéra nevykonala Fialova vláda nic pozitivního pro české občany, kteří podle něj chudnou a v podnikání krachují, zatímco zbrojní a energetické společnosti nevědí, co s penězi. "Vláda rozvrátila ekonomiku, rozdělila společnost a zadělala do budoucna na obrovské problémy," poznamenal.

Úkolem hnutí ANO je proto úspěch ve sněmovních volbách v příštím roce a návrat do Strakovy akademie, řekl Babiš. Ocenil práci stínové vlády i poslaneckého klubu, naopak apeloval na vybudování okresních organizací v rámci stranické struktury.

Ke slovu se dostala i šéfka poslanců Alena Schillerová. Hnutí podle jejího projevu nabízí voličům hodnoty, které v české politice neprosazuje nikdo jiný. "Nesmíme na ně zapomínat, ale zdůrazňovat je při každé příležitosti a pečovat o to, aby zůstávaly odlišujícím znakem naší politiky i nadále," konstatovala.

ANO se podle exministryně financí musí soustředit na červnové eurovolby, ambicí má být co nejvyšší volební zisk. "To znamená špičková příprava, kvalitní program, respekt ke slibům, odvaha a férová a otevřená komunikace," dodala.

Stalo se
České celebrity
Dara Rolins

"Těším se, ale..." Dara Rolins poslala fanouškům jasný vzkaz

Fanoušci Dary Rolins mohli do poslední chvíle doufat, že si popová hvězda rozmyslí plánovanou koncertní pauzu. Slovenská zpěvačka se nicméně během tropického víkendu ozvala a dala jasně najevo, že na svých úmyslech nic měnit nebude. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Jak dopadl soud? Agáta Hanychová tvrdí něco jiného než Soukup

Ve sporech slavných osobností je občas těžké se zorientovat, protože si říkají, co chtějí. Jaromír Soukup po pondělním soudním jednání tvrdil, že padlo rozhodnutí v jeho prospěch. Jenže pak se ozvala Agáta Hanychová, respektive její právní zástupce. 

Domácí
Metro

Metro čeká velké prázdninové omezení provozu. Začíná už v sobotu

V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati. 

Světové celebrity
Taylor Swift

Novináři se dostali ke smlouvám, které nutí Taylor Swift podepsat svatební hosty. Jsou k ničemu

Smlouvy o mlčenlivosti (NDA), které hosté plánované svatby zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho museli podepsat, mají nečekaný háček. Ačkoli se původně zdály být naprosto nekompromisní, podle zjištění serveru TMZ dokumenty neobsahují žádné finanční postihy ani jiné stanovené tresty pro případ, že by někdo detaily o ostře sledovaném obřadu vyzradil.