Babiš by vyhrál první kolo prezidentské volby, ukazuje průzkum. Pavel je těsně za ním

Andrej Babiš
Andrej Babiš, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 9. ledna 2023 12:45
Sdílej:

Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš by nyní v prvním kole prezidentské volby dostal podle volebního modelu agentury Ipsos 28,6 procenta hlasů. V těsném závěsu za ním by byl někdejší vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel s 27,8 procenta, následovala by bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová s 24,6 procenta.

Z výsledků průzkumu, který agentura provedla 5. až 8. ledna, ale plyne, že zhruba třetina voličů stále není o své volbě rozhodnuta.

V porovnání s prosincovým průzkumem Ipsos si Babiš pohoršil zhruba o procentní bod a Nerudová ztratila půl bodu. Naopak Pavel si polepšil o 2,5 bodu.

Agentura uvedla, že výsledky tří kandidátů, kteří by v prvním kole bojovali o vítězství, jsou v rozmezí čtyř procentních bodů, proto nelze jednoznačně říci, který z nich by v daném termínu volby vyhrál. Statistická odchylka je v rozmezí plus minus tři body u kandidátů s velkou podporou až plus minus 1,2 bodu u kandidátů s malou podporou.

Největší potenciál k vítězství má podle Ipsos ale Pavel, který by měl nyní v prvním kole 38,8 procenta hlasů, pokud by ho volili všichni ti, kteří ho aspoň zvažují. Potenciál Nerudové činí 35,2 procenta a Babiše 34,2 procenta. Předseda ANO má však podle Ipsos nejsilnější voličské jádro. "Nejslabší jádro z kandidátů na prvních třech místech pak má Danuše Nerudová, o jejíž volbě je pevně přesvědčeno 13,2 procenta voličů," uvedla agentura.

Současně připomněla, že průzkum uskutečnila před nedělní debatou prezidentských kandidátů v České televizi, při které se kandidatury vzdal odborový předák Josef Středula. Podle modelu Ipsos by v prvním kole voleb před touto debatou dostal 2,2 procenta hlasů. Lépe než on by z hlasování vyšel poslanec SPD Jaroslav Bašta s 5,8 procenta, senátor Pavel Fischer s pěti procenty hlasů a senátor Marek Hilšer s 3,3 procenta hlasů. Naopak méně než Středula by měli podnikatel Karel Diviš, dvě procenta, a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, 0,6 procenta.

Předpokládaná volební účast v prvním kole je 67 procent. Pětašedesát procent voličů podle Ipsos ví, koho bude tento týden volit. Šestadvacet procent má svého favorita, ale zatím nevylučuje změnu své volby, a devět procent těch, kteří se chtějí účastnit voleb, zatím ještě neví, koho bude volit, dodala agentura.

Průzkumu se v době od 5. do 8. ledna zúčastnila tisícovka lidí.

Stalo se
Světové celebrity
Gordon Ramsay

Gordon Ramsay poprvé promluvil o pocitech z těhotenství své dcery!

Slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay se otevřeně podělil o své pocity z těhotenství své dcery Holly Ramsayové-Peatyové, která se svým manželem, olympijským plavcem Adamem Ramsaym-Peatym, očekává prvního potomka. Pro Gordona a jeho manželku Tanu půjde o vůbec první vnouče. 

Světové celebrity
Brad Pitt

Brad Pitt to řekl jasně: Další svatba nebude!

Americký herec Brad Pitt momentálně nemá v plánu vstoupit do dalšího manželství se svou přítelkyní Ines de Ramon, a to i přes nedávné spekulace o zásnubách. Dvaašedesátiletá hollywoodská hvězda randí s třiatřicetiletou designérkou šperků od roku 2022. Zdroj z hercova okolí potvrdil, že ačkoliv de Ramon navázala mimořádně blízké vztahy s Pittovou rodinou, svatba není na pořadu dne.

Společnost
Petr Pavel

Vzácní hosté na Pražském hradě. Víme, s kým si prezident dal pivo

Současný prezident Petr Pavel umí Česko reprezentovat nejrůznějšími způsoby. Kromě politiků z ciziny si rozumí i s muzikanty ze zahraničí, však je také velkým hudebním fanouškem. Která kapela o víkendu zavítala na Pražský hrad? 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins a slova o svatbě. S Pavlem Nedvědem už mají termín

Češi i Slováci napjatě očekávají, kdy konečně dojde na svatbu zpěvačky Dary Rolins a fotbalisty  Pavla Nedvěda. Popová hvězda dosud poměrně mlžila. Až to vypadalo, že veselka možná ani nebude. Nyní se ale Dara rozhodla být o něco sdílnější.