Česká vláda měla podle předsedy opozičního ANO Andreje Babiše prosadit v Evropské unii pozdější termín zákazu spalovacích motorů. Postup kabinetu označil za skandální a na twitteru dnes uvedl, že bude žádat vysvětlení od premiéra Petra Fialy (ODS). Podle Fialy ale kabinet dosáhl zmírnění dopadů zákazu na Česko.
Babiš mohl ještě jako premiér vyjednat pro Česko lepší podmínky sám, napsal Fiala na twitteru. Státy EU se dnes nad ránem shodly na klíčových návrzích pro splnění klimatických cílů pro rok 2030. Ministři životního prostředí po více než patnáctihodinovém jednání podpořili reformu trhu s emisními povolenkami či normu, která prakticky znemožňuje prodej nových aut se spalovacími motory od roku 2035.
"Nejen, že se nám nepodařilo vylobbovat pozdější zákaz spalovacích motorů než v roce 2035, ale naši vyjednávači ani nepatřili do tábora zemí, které podporovaly pozdější termín, tedy rok 2040," komentoval jednání Babiš. "Budu od pana premiéra požadovat vysvětlení," doplnil.
"Česká republika byla po celou dobu jednání proti konci spalovacích motorů s emisemi. Většina států však měla opačný názor. Prosadili jsme alespoň takové podmínky, které nám umožní dopady tohoto opatření na české občany a český průmysl co nejvíce omezit," reagoval na Babišovu kritiku Fiala. Navíc měl podle něj Babiš sám šanci, dohodnout v unii pro Česko jiné termíny. "Bývalý premiér mohl pro ČR vyjednat lepší podmínky Green Dealu. Kdyby chtěl, mohl ho i vetovat. Nikdy to však neudělal," sdělil.
"Není pravda, že Česko prohrálo debatu o spalovacích motorech," nesouhlasí s Babišovou kritikou předseda lidovců Marian Jurečka. "V roce 2026 se nástup elektromobility vyhodnotí a nebudou zakázané spalovací motory po roce 2035. Jen musí spalovat klimaticky neutrální palivo - syntetické. Pro Česko příležitost vývoje nových řešení," doplnil.
Kvůli chystaným omezením navíc EU poskytne státům finanční kompenzace. "Současně se nám podařilo dojednat pro český průmysl a domácnosti přes 1200 miliard korun na spravedlivou transformaci ČR směrem k nízkoemisní ekonomice. To znamená, že budeme mít dostatek financí na investice a modernizaci, ale také na pomoc pro nejohroženější skupiny obyvatel," sdělila dnes v tiskové zprávě ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Šéf ANO se kriticky vyjádřil také k chystané reformě trhu s emisními povolenkami. "Česko navíc souhlasilo i se zařazením budov do systému emisních povolenek, což znamená další zdražení vytápění budov pro domácnosti," uvedl. Kvůli zpoplatnění emisí z vytápění budov či dopravy se však dnes ministři životního prostředí států EU shodli na vzniku fondu, který má růst nákladů lidem kompenzovat. Ve fondu má být 59 miliard eur (1,45 bilionu korun) na období let 2027 až 2032. Objem fondu patřil k hlavním sporným bodům jednání. Konečný kompromis přinese podle Hubáčkové českým domácnostem ohroženým energetickou chudobou celkem 35 miliard korun.
Unie by podle klimatického závazku měla do roku 2030 snížit své celkové emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Konečnou podobu všech norem budou členské státy dojednávat s Evropským parlamentem během půlročního českého předsednictví EU, které začíná v pátek.
Countryová legenda Dolly Partonová se prostřednictvím videa na sociální síti Instagram obrátila na zpěvačku Taylor Swiftovou a jejího partnera Travise Kelceho s žertovnou prosbou, zda by mohla dostat jejich prvorozené dítě. Reagovala tak na zprávu o tom, že jí slavný pár věnoval finanční dar ve výši dvou milionů dolarů pro její charitativní organizaci Imagination Library.
Popová hvězda Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce oficiálně uzavřeli manželství během hvězdami nabitého obřadu, který v roli oddávajícího vedl komik Adam Sandler. Svatba se uskutečnila v newyorské aréně Madison Square Garden, kvůli čemuž musel být uzavřen jeden z nejrušnějších koridorů na Manhattanu. Podle dlouholeté publicistky slavné zpěvačky Tree Paineové zvolili novomanželé oblečení od módního domu Christian Dior a rozhodli se nemít tradiční družičky ani družby. Nevěstě šel za svědka její bratr Austin Swift a ženichovi jeho bratr Jason Kelce, bývalý úspěšný sportovec.
Katie Price zmeškala slavnostní londýnskou premiéru svého nadcházejícího filmu Jackie The Stripper, což vyvolalo značné obavy mezi jejími přáteli. Modelka a moderátorka se totiž raději rozhodla zůstat v Dubaji se svým manželem Lee Andrewsem. Přestože předtím přiletěla do Londýna kvůli propagaci svého dokumentu Katie Price: Nothing To Hide, v době konání premiéry už byla zpět ve Spojených arabských emirátech.
Plánovaná červencová cesta prince Harryho do Velké Británie by podle webu Express mohla představovat jednu z posledních reálných možností na urovnání dlouhodobých sporů s jeho bratrem, princem Williamem. Vztahy mezi oběma bratry jsou již několik let na bodu mrazu a dosud se vyznačovaly především vzájemným vyhýbáním a ignorováním.
První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
I nejvyšší politické kruhy ve Spojených státech amerických zasáhla jedna smutná zpráva ze šoubyznysu. Dokonce i prezident Donald Trump totiž oplakává úmrtí zpěváka Victora Willise z legendární skupiny Village People, která se celosvětově proslavila hitem YMCA. Willisovi bylo 74 let.
Severočeští policisté se zabývají případem primáře děčínské nemocnice, na kterého nadřízení podali trestní oznámení. Lékař je hned v několika případech podezřelý z vraždy. Na případ upozornila televizní stanice CNN Prima News.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i na jaře. V květnu se stal otcem Mirai Navrátil, frontman populární kapely Mirai. Syna Jonatána přivedla na svět jeho partnerka Sára, kterou s hudebníkem pojí i láska k horám. Ta nepolevila ani během prvních týdnů rodičovských povinností.
Slovenskou uměleckou scénu zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel textař, producent a manažer Martin Sarvaš, který se autorsky podílel na hitech nejslavnějších slovenských kapel, například Tublatanky, Elánu či Teamu.
Charlotte Gottová se poprvé proslavila duetem s tatínkem Karlem, který pro rodinné duo napsal Richard Krajčo. Pokud by si dívka chtěla zazpívat i přímo s Krajčem, má zřejmě smůlu. Dveře si zavřela jedním vlastním rozhodnutím.
Tropické počasí sice v úvodu července v Česku nepanuje, přesto na některých místech opět hrozí požáry. Může za to sucho a vítr. Nebezpečí je největší v části Moravy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová letos musela za dramatických okolností přehodnotit své působení na české podcastové scéně. Původně totiž spolupracovala s Ornellou Koktovou, jenže nakonec mezi oběma influencerkami došlo k rozkolu. Jaký byl jejich společný podcast pohledem jedné z tvůrkyň?