Babiš nepřišel do debaty na ČT, jeho hlavní soupeři se vyhýbají konfliktu

Debata kandidátů na prezidenta v České televizi začala podle očekávání bez bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle moderátora Martina Řezníčka se rozhodl ignorovat diváky a své konkurenty, i když se veřejnoprávní médium ucházelo o jeho účast i kvůli tomu, že soud má v pondělí rozhodnout v dotační kauze Čapí hnízdo. V úvodu debaty osmi uchazečů o Hrad vysílané z historické budovy Národního muzea se ostře vyhranil proti favorizované trojici podnikatel Karel Diviš.

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Babiše označil za sraba, kritizoval prezentaci bývalého vysoce postaveného vojáka Petra Pavla. S odkazem na někdejší rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou se Diviš řečnicky zeptal, zda by se "nějaké prezidentské milosti neprodávaly jako tituly". Pavel i Nerudová odmítli na Diviše reagovat, řekli, že nechtějí v diskusi "sundavat rukavice".

Babiš v době zahájení debaty sdílel na svých sociálních sítích video z roku 2017, na kterém představuje areál Čapí hnízdo. V souvislosti s udělením dotace na stavbu areálu nyní čelí obžalobě z pomoci k dotačnímu podvodu. K předvolební diskusi se v příspěvku nevyjádřil.

Od debat si kandidáti a jejich týmy slibují naklonění dosud nerozhodnutých. Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM stále neví, pro koho bude příští týden hlasovat, čtvrtina voličů.

Formát zvolený Českou televizí podle Řezníčka neumožňuje příliš velké publikum. Kandidáti dostali možnost pozvat pětici členů svých štábů či příznivců. Zasahovat do debaty nebudou, uvedl Řezníček v pátečním představení pořadu. Řekl také, že ČT chce dvouhodinovou debatu pojmout jako celek, nezaměřovat se jen na jeden výsek, ale představit kandidáty v co nejširší možné míře. Kandidátů se v úvodu například zeptal, který z bývalých prezidentů je jim nejbližší, jak by se postavili k současné vládě či jak by využívali prezidentské pravomoci, zda by byli prezidenty "aktivními".

Debatu plánovala ČT stejně jako v minulých letech vysílat v předvečer voleb, tedy ve čtvrtek. Záměr ale musela změnit kvůli neochotě Babiše účastnit se široké diskuse se všemi ostatními kandidáty a konkurenci komerčních médií. Původní termín kolidoval s debatou na Nově, která naplánovala na čtvrtek dvě debaty uchazečů o Hrad, a to v podvečer a večer. Té by se měl účastnit i Babiš. Prima plánuje debatu na 11. ledna a duel před druhým kolem 25. ledna. Český rozhlas chystá debatu na páteční poledne 13. ledna.

Předvolební debaty České televize se z hlediska sledovanosti vždy řadily k nejvyhledávanějším pořadům celého roku na všech televizích. Poslední Prezidentský duel se s 2,7 milionu diváků stal nejen nejsledovanějším pořadem roku na celém TV trhu, ale i nejsledovanější politickou debatou v historii měření sledovanosti. Podle prosincového průzkumu společnosti Kantar CZ se většina obyvatel Česka shoduje, že předvolební debaty v ČT jsou klíčové pro jejich finální volbu.

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

31.01.2023 16:46 Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách…

Související:

Nejnovější