Babiš odmítl účast v předvolebních debatách

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) odmítl debatu s protikandidáty v České televizi, televizi Prima i na serveru Blesk.cz. Neúčast v debatách podle Primy a Blesku zdůvodnil tím, že média chtějí dělat z prezidentské volby show. Otevřená zatím zůstává podle serveru Deník N účast Babiše v debatě na televizní stanici Nova. Předseda ANO a bývalý premiér se nezúčastnil ani debat prezidentských kandidátů konaných před koncem loňského roku.

Andrej Babiš

"Chápu, že média chtějí dělat z prezidentské volby mediální show, ale já si myslím, že prezidentský úřad, do kterého kandiduji, si ji nezaslouží," oznámil podle Primy a Blesku Babiš. "Mne a mé názory voliči za dobu mého působení ve funkci ministra financí a premiéra dobře znají, a já jim je budu určitě vhodnou formou prezentovat," sdělil médiím.

Babiš tím odůvodnil svou neúčast v dnešní volební debatě pořádané deníkem Blesk a také odmítnutí účasti v připravované debatě 11. ledna na stanicích CNN Prima News a Prima. Blesk na dnešek pozval z kandidátů také Pavla Fischera, Danuši Nerudovou, Petra Pavla a Josefa Středulu, kteří na rozdíl od Babiše přišli.

Na Primě se měla konat debata tří nejsilnějších kandidátů podle průzkumů veřejného mínění - Pavla, Nerudové a Babiše. Nerudová a Pavel účast potvrdili. "Naše pozvání pro Andreje Babiše do superdebaty ve středu 11. ledna 2023 stále platí. Rádi bychom svým divákům nabídli debatu všech tří nejsilnějších kandidátů namísto debaty dvou kandidátů a prázdného stolku," sdělil ČTK šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima News Pavel Štrunc. Ve středu 4. ledna se bude na Primě konat debata šesti kandidátů s nižšími preferencemi podle průzkumů. Hosty od 20:15 budou Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Josef Středula a Tomáš Zima.

V neděli 8. ledna odvysílá předvolební superdebatu kanál ČT1, pozváno bylo všech devět uchazečů o prezidentský úřad. Server Deník N dnes na základě informací od zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského uvedl, že Babiš odmítl i účast v České televizi.

Možná ale zatím stále zůstává účast Babiše v televizi Nova, která naplánovala dvě prezidentské debaty na čtvrtek 12. ledna v podvečer a večer. "Všechny kandidáty jsme do debaty pozvali a počítáme s jejich účastí," řekl Deníku N ředitel zpravodajství TV Nova Kamil Houska.

První kolo prezidentských voleb se bude konat v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna a případné druhé kolo pak 27. a 28. ledna. Na 26. ledna naplánovaly duely finalistů prezidentského klání ČT i Nova. Obě televize na termínu zatím trvají.

V dnešní debatě Blesku se kandidáti vyjadřovali například ke zvýšení platů politiků od začátku roku. Shodli se, že nyní jde o nevhodný signál občanům. Většina nechtěla hovořit o konkrétních lidech, kteří by je doprovodili v případě úspěchu na Hrad. Pavel by si za kancléřku vybral současnou vedoucí Kanceláře Senátu Janu Vohralíkovou, mluvčí by byla Markéta Řeháková a tým poradců by koordinoval jeho spolupracovník Tomáš Richter. Fischer by se při obsazování hradních pozic nejprve obrátil na svůj tým, například mluvčí Márii Pfeiferovou.

Při řešení kauz jednotlivých kandidátů se Pavel pozastavil nad tím, že Nerudová se zřekla jakékoli odpovědnosti za nedostatky, které se údajně děly na Mendelově univerzitě v době, kdy ji řídila. Nerudová naopak řekla, že Česko by nemělo mít prezidenta s komunistickou minulostí. Středula kritizoval nepřítomného Babiše za nedůstojné podmínky zaměstnanců ve firmě Vodňanské kuře, která patří do jeho svěřenského fondu.

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli s Pavlem

01.02.2023 19:38 Stylově v senátním Prezidentském salonku se dnes večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější