Babiš poslal peníze do zahraničí na nákup nemovitostí ve Francii z české banky

Andrej Babiš
Andrej Babiš, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 13. října 2021 17:04
Sdílej:

Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře z české banky. Finanční analytický úřad (FAÚ) ohlášení podezřelé transakce nedostal, a to ani od zahraničních subjektů.

Novinářům to řekl po dnešní schůzi sněmovní komise pro kontrolu činnosti úřadu její předseda František Vácha (za TOP 09). Komise se jednomyslně shodla na tom, že úřad v záležitosti nepochybil.

"Oni (FAÚ) nedostali od roku 2016, ale ani od roku 2009 žádné ohlášení podezřelé transakce na pana premiéra, nebo tenkrát ještě na pana inženýra Babiše," uvedl Vácha. Babiš nebyl v době nákupu nemovitostí takzvaná politicky exponovaná osoba. "Peníze, které šly do ciziny, byly z české banky," podotkl Vácha. Připomněl také, že komise nekontroluje premiéra, ale činnost FAÚ.

Babišovo jméno se objevilo v novinářském investigativním projektu Pandora Papers. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun.

Před zhruba třemi lety dostal FAÚ podle informací z komise na Babiše ze zahraničí dotaz. Údajně se ale netýkal podezřelého obchodu. Dotaz přišel podle informací z komise v době, kdy bylo přerušeno Babišovo stíhání v případu Čapí hnízdo. Stíhání je přerušeno i nyní, když Babiš ve víkendových volbách obhájil poslaneckých mandát a nabyl tím znovu imunitu v plném rozsahu. Nová Sněmovna tak zřejmě bude muset znovu jednat o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Ministerský předseda pochybnosti kolem nákupu nemovitostí ve Francii odmítá. Tvrdí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře. Informace z takzvaných Pandora Papers, které se týkají vedle Babiše i dalších Čechů, zajímají policii. Senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků už dříve uvedla, že Babišovo jednání vykazuje znaky trestných činů včetně podvodu, sdělil po její schůzi předseda Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Tom Holland

Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu svatby!

Populární hollywoodští herci Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu své svatby, na kterou pozvali rodinu a nejbližší přátele. Novomanželé si pro tuto výjimečnou událost pronajali luxusní venkovský hotel Beaverbrook v britském hrabství Surrey. Celý pronájem rozlehlého panství nedaleko hercova jihozápadního londýnského domova měl stát více než 670 tisíc dolarů.

Světové celebrity
Bruce Willis

Manželka Bruce Willise veřejně promluvila o svých pocitech viny!

Emma Heming Willisová, manželka slavného herce Bruce Willise, nedávno otevřeně promluvila o svých pocitech viny, které prožívala během oslav svých padesátých narozenin. Slavný představitel akčních filmů se v roce 2022 stáhl z veřejného života kvůli vážným zdravotním problémům a o rok později mu byla diagnostikována frontotemporální demence. 

Světové celebrity
Whoopi Goldberg

Překvapivé přiznání Whoopi Goldbergové: Proč ji nechtěli do nejslavnějších rolí?

Herečka a moderátorka Whoopi Goldbergová se v nedávném rozhovoru pro podcast Keke Palmerové ohlédla za svou bohatou kariérou a odhalila, že jen o fous unikla dvěma svým nejslavnějším filmovým úlohám. Držitelka prestižního ocenění EGOT přiznala, že o ni tvůrci kultovního romantického snímku Duch z roku 1990 zpočátku vůbec nestáli. Když se tehdy dotazovala, proč ji castingoví agenti nezavolali na zkoušky, dostala odpověď, že její účast odmítli ze strachu, že by svou přítomností diváky z filmu vytrhla.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry narazil na nečekaný problém!

Britský princ Harry čelí dalším komplikacím v souvislosti s nadcházejícími Invictus Games, které se uskuteční v roce 2027 v britském Birminghamu. Vévoda ze Sussexu by si totiž přál, aby ho na této významné sportovní události podpořil jeho otec král Karel III. a stanul po jeho boku.