Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v dopise prosí poslance, aby důkladně zvážili své rozhodnutí o žádosti k jeho vydání k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Zákonodárci by o jeho vydání měli rozhodovat na dnes začínající schůzi.
Sněmovna pravděpodobně opět Babiše vydá, plénu to v lednu doporučil mandátový a imunitní výbor. Dopis má ČTK k dispozici.
Dopis Babiš popsal jako obhajobu institutu poslaneckého mandátu "ve světle často účelového postupu orgánů činných v trestním řízení, které pravidelně při své činnosti hřeší na jakousi předběžnou presumpci viny osob veřejně a politicky činných, čímž však opakovaně a zásadně ohrožují samotnou podstatu ústavního zřízení naší země".
Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.
Babiš poslancům napsal, že jeho názory na kauzu jsou veřejně známy a v minulosti je dvakrát přednesl na plénu Sněmovny. I tentokrát hodlá vystoupit, nechce ale projednávání žádosti zdržovat. Zopakoval, že kauza je podle něj účelovým pokusem o jeho kriminalizaci, motivovaným snahou, aby odešel z politiky.
V kauze bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, jenž je nyní prvním místopředsedou sněmovního klubu ANO. Státní zástupce Jaroslav Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.
Právě to považuje Babiš za největší trestně právní nonsens. Zmínil mimo jiné, že poté zůstal v pozici organizátora údajné trestné činnosti, přičemž skutková podstata organizátorství může být naplněna při existenci nejméně tří pachatelů. Policie později zareagovala a překvalifikovala Babišovo údajné jednání na pomoc.
To je také uvedeno v aktuální žádosti o vydání, zároveň ale popis toho, co měl údajně Babiš spáchat, zůstal od roku 2017 nezměněn. "Tento rozpor, jak mi vysvětlil můj obhájce, není žádnou marginální vadou na kráse, či formální technikálií trestního práva. Jde o zcela zásadní kolizi mezi právní kvalifikací a popisem skutku, neboť jednotlivé formy účastenství jsou samostatnými skutkovými podstatami," píše bývalý ministerský předseda.
Po Poslanecké sněmovně se podle Babiše žádá, aby byl potřetí vydán k trestnímu stíhání pro skutek, jehož popis neodpovídá ani aktuálnímu stavu předmětného trestního řízení, ani uvedené právní kvalifikaci. Za takových okolností považuje žádost jako podklad pro vyslovení souhlasu se stíháním za zcela nezpůsobilou. Nelze podle něho kvalifikovaně posoudit, zda uváděná podezření jsou důvodná a průkazná.
Zákonodárci podle Babiše stojí před nelehkým úkolem, který může vytvořit precedens pro další rozhodování v otázkách vztahujících se k vydávání osob chráněných imunitou. "Jde o ochranu moci zákonodárné před neodůvodněnými a zcela nesprávnými zásahy moci výkonné cestou zneužití trestního stíhání kohokoliv z nás, stávajících a budoucích poslanců," napsal.
Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.
Los Angeles čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof posledních let. Pět aktivních požárů v této oblasti již spálilo téměř 27 tisíc akrů půdy, přičemž dva největší – Palisades a Eaton – jsou zcela nezkrocené a zuří druhou noc. Zatím je potvrzeno pět mrtvých a více než 137 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.
V Chráněné krajinné oblasti Poľana došlo v úterý dopoledne k vážnému incidentu, kdy medvěd hnědý zaútočil na myslivce. Podle informací, které poskytl odbor komunikace Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, muž při útoku utrpěl četná poranění, včetně kousanců a škrábanců.
Moderátor Marek Eben je sice mezi diváky populární a zábavný, doma to ale neplatí. Naopak, s manželkou se prý doslova nudí!
NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Donald Trump, který má v lednu usednout do úřadu amerického prezidenta, staví ukončení války na Ukrajině mezi své hlavní priority. Jeho tým plánuje dosáhnout dohody s oběma stranami konfliktu do 100 dní od inaugurace. Tento ambiciózní cíl stanovil Keith Kellogg, Trumpův kandidát na pozici speciálního vyslance pro Ukrajinu a Rusko, během rozhovoru pro Fox News.
Velká radost zavládla o Vánocích v rodině Miroslava Donutila, protože jeho synovi Martinovi a jeho ženě Sáře se narodilo vytoužené miminko. Hrdá maminka, která se stejně jako manžel a tchán věnuje herectví, se nyní pochlubila krásným snímkem potomka.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu nekompromisně připomněl svůj postoj: pokud se nezmění situace kolem tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko zavede tvrdá reciproční opatření. Ta by mohla zasáhnout nejen politiku, ale i běžné Ukrajince, kteří se potýkají s následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) mu při jednáních kryla záda, zatímco tlak na Evropskou komisi roste.
Josef Trojan se o Vánocích připomněl českému národu v nové štědrovečerní pohádce Tři princezny. To ještě diváci netušili, čím si prochází v osobním životě. Trojan totiž přiznal, že se potýká s nepříjemným problémem.
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Princezna Kate ve čtvrtek slaví 43. narozeniny, které sice nejsou kulatým jubileem, přesto je lze označit za výjimečné. Loni si totiž nikdo v Británii nemohl být jistý tím, že se jich manželka prince Williama dožije. Sváděla totiž náročný a naštěstí i úspěšný boj s rakovinou.
Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.
Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let.