Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prezidentova expertního týmu v Lánech o státním rozpočtu před novináře nepředstoupil. Zastoupila ho ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a informovala, že premiér nepřijde, protože je vázán dalšími povinnostmi. Ministryně neměla informace o tom, zda se koná schůzka mezi Babišem a Milošem Zemanem ohledně prezidentových obvinění na adresu Bezpečnostní informační služby. Při jednání expertního týmu se o BIS podle ní nemluvilo.
Minulý víkend Zeman řekl, že BIS odposlouchávala lidi v jeho okolí. Tvrdil, že mu Babiš řekl, že odposlechy nechal zastavit. Premiér se proti tomuto Zemanovu tvrzení ohradil. Odmítl i to, že by záležitost řešil v přítomnosti kancléře Vratislava Mynáře, jak tvrdí Zeman i Mynář. Babiš dnešnímu Právu řekl, že o tom chce dnes s prezidentem mluvit.
"Vůbec nemůžu úkolovat BIS. Úkoly zadává vláda jako celek, nikoliv premiér. Je absolutně vyloučeno, abych něco takového dělal. "Pan prezident velice nemá rád pana (ředitele BIS Michala) Koudelku. Já se snažil, aby pana Koudelku pan prezident přijal, aby ho vyslechl a nějak si to spolu vyjasnili," řekl Babiš Právu.
Koudelka ve čtvrtek na jednání sněmovní kontrolní komise uvedl, že za dobu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Vyloučil také, že by na něj Babiš tlačil, aby ukončil prověřování některé osoby. Hrad vzápětí Koudelku opět kritizoval, podle prezidentské kanceláře porušuje zákon mimo jiné tím, že neodpověděl od roku 2018 na žádost prezidenta o informaci.
Zeman při jednání o rozpočtu apeloval na úspory, výše schodku mu nevadí
Zeman při dnešním jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok apeloval na úspory ve státním rozpočtu. Schválený schodek 390 miliard korun mu podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nevadí, pokud bude v rozpočtu dost peněz na investice. Jejich výši v návrhu ocenil, měly by činit zhruba 207 miliard korun. Schillerová to novinářům řekla po setkání s prezidentem, jeho poradci a premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Lánech. Základní parametry rozpočtu vláda schválila v červnu se schodkem 390 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu MF naplánovalo včetně peněz z EU na 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun.
Ministryně Schillerová dále uvedla, že po podzimních sněmovních volbách by se Zeman chtěl ještě jednou setkat kvůli návrhu rozpočtu po volbách se svými poradci.
Ministerstvo financí ale už dříve upozornilo na to, že do říjnových parlamentních voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách tak bude muset vláda návrh opět schválit a předložit poslancům.
Pokud by parlament rozpočet neschválil do konce roku, stát by začal hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.
Bývalý frontman legendární skupiny Spandau Ballet Ross Davidson byl ve čtvrtek u soudu Wood Green Crown Court odsouzen ke 14 letům vězení. Osmatřicetiletý hudebník, který vystupoval pod uměleckým jménem Ross Wild, byl shledán vinným z řady sexuálních deliktů včetně znásilnění, jichž se dopustil na šesti ženách v období let 2013 až 2019.
Katie Price čelí kritice fanoušků poté, co na YouTube zveřejnila video, ve kterém připravovala jídlo pro své domácí mazlíčky. Diváci byli pobouřeni hygienickými podmínkami v její kuchyni, které v nahrávce nechtěně zachytila.
Ariana Grande potvrdila vydání svého osmého studiového alba, které dostalo název Petal. Zpěvačka tuto novinu sdílela spolu s obalem desky, na kterém je zachycena s radostným úsměvem. Fanoušci se mohou těšit na celkem dvanáct nových skladeb, jejichž premiéra je naplánována na 31. července.
Zesnulý hudebník a skladatel Oskar Petr měl zásadní podíl i na úspěchu legendární kapely Lucie. Není proto divu, že jeden z jejích členů, konkrétně kytarista Robert Kodym, nenechal středeční smutnou zprávu bez reakce. Kodym zmínil telefonát, který už neproběhl.
Je tady poslední dubnový den, který spousta hudebních fanoušků už několik dní vyhlížela. Oficiálně totiž začíná sólová kariéra Charlotte Gottové, vychází její první singl In Too Deep. Lidé si mohou písničku poslechnout na streamovacích platformách.
Filmové příběhy hvězd hudebního průmyslu táhnou. Na Bohemian Rhapsody momentálně navazuje Michael, na obou filmech se ostatně podílel jeden a ten samý člověk. Víte, jaký byl opravdový vztah Michaela Jacksona a Freddieho Mercuryho?
Americký prezident Donald Trump může během návštěvy britského krále Karla III. ve Spojených státech amerických otevřít zajímavé téma. Podle nejnovějších zjištění totiž mají být vzdálenými příbuznými.
Leoš Mareš, Jiřina Bohdalová nebo Dáda Patrasová. Ti všichni slaví v tomto týdnu na přelomu dubna a května narozeniny. Posledně jmenovaná oslavila v pondělí kulaté 70. narozeniny. Mezi gratulanty samozřejmě nemohl chybět Felix Slováček, který ale na svou ženu neměl celý den.
Českem momentálně rezonuje další kauza rodiny Koktových. Na veřejnost totiž uniklo video, které vrhá hodně špatné světlo na Josefa Koktu. Nikoho asi nepřekvapí, že se celou záležitost rozhodla komentovat i Monika Binias. Sama by prý dokonce volala policii.
Je sice teprve konec dubna, ale sucho v Česku se již touto dobou prohlubuje. Počasí v tom hraje zásadní roli. Odborníci navíc očekávají, že situace se v nejbližších dnech dále zhorší.
Karel Gott se více než šest let po smrti dočkal velké pocty v rodném městě, když po něm v Plzni pojmenovali jedno z prostranství. Rozhodnutí politiků má své příznivce i odpůrce. Své si k tématu řekl i místní senátor a starosta městské části Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS).
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva v samém závěru dubna. Ve věku 73 let zemřel zpěvák, hudebník a skladatel Oskar Petr, někdejší člen skupiny Marsyas a autor nesmrtelných hitů kapely Lucie či Davida Kollera.