Babiš se dostal ke slovu u soudu. Nestál bych tu, kdybych nebyl v politice, tvrdí

Bývalý premiér a nynější prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že by nikdy nebyl souzen, kdyby nevstoupil do politiky. U pražského městského soudu, který projednává jeho obžalobu v případu Čapí hnízdo, dnes v závěrečné řeči zopakoval, že podle něj jde o nesmyslnou a vymyšlenou kauzu. Případ označil za "politický proces", ve kterém byl podle něj zneužit jeho syn.

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

"Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky. Dodnes nevím, proč tady před soudem s paní Nagyovou stojíme," řekl Babiš. Zkritizoval mimo jiné rozhodnutí tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který v roce 2019 jeho stíhání obnovil poté, co bylo zastaveno.

Politik také řekl, že jeho syn, Andrej Babiš mladší, byl zneužit pro politické účely. Babiš mladší byl v případu původně obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, v případu proto vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Duševní stav Babiše mladšího posuzovali i znalci, psycholožka ve znaleckém posudku uvedla, že kvůli diagnóze schizofrenie je obecná věrohodnost svědka snížená, u specifické věrohodnosti podle ní ale převažují faktory, které jeho věrohodnost podporují.

Psycholožka se vyjadřovala i ke vztahu Babiše mladšího s otcem. "Bytostně se mě dotýká, když ze mě někdo dělá účelově špatného tátu," reagoval dnes Babiš. Soudu předložil fotografie, které mají dokázat, jak se o syna staral. Opětovně prohlásil, že tvrzení o tom, že nechal unést svého syna na Krym, je lež.

Poslanec chtěl mluvit také o médiích a o novinářce Sabině Slonkové, předseda trestního senátu Jan Šott ho ale napomenul, že by měl mluvit k věci. Později Babiš v projevu zkritizoval Slonkovou a také jejího kolegu Jiřího Kubíka za to, že v roce 2018 ve Švýcarsku vedli s Babišem mladším rozhovor a natáčeli ho skrytou kamerou.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle Šarocha to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky.

Druhá obžalovaná, Babišova někdejší poradkyně Jana Nagyová, podle státního zástupce úspěšnou žádost o dotaci podala. Vyplacením dotace vznikla podle žalobce škoda 49,9 milionu korun. Nagyová se podle Šarocha dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak pomoci k dotačnímu podvodu.

Babiš řekl, že finanční zájmy EU podle něj nemohly být poškozeny, protože ministerstvo financí vyňalo Čapí hnízdo z evropských dotací. Zmínil i zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který udělení dotace prověřoval. V prosinci 2017 vyšetřování ukončil s tím, že existuje podezření na dotační podvod.

Babiše se zastal obhájce, klient se podle něj ničeho nedopustil

Neexistuje žádný důkaz o tom, že by se bývalý premiér a nynější kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) dopustil v souvislosti se společností Farma Čapí hnízdo jakéhokoli trestného činu. U pražského městského soudu, který případ kolem dotace na stavbu kongresového areálu projednává, to uvedl Babišův obhájce Michael Bartončík. Soud požádal, aby poslance obžaloby zprostil.

Závěrečné řeči dnes ještě pronese Babiš i druhá obžalovaná, jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba vinu v minulosti odmítli. Soudce Jan Šott rozsudek vynese v pondělí v 09:00.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek navrhl pro oba obžalované tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chce pro ně také peněžité tresty, u Babiše ve výši deset milionů korun, u Nagyové 500.000 korun.

Bartončík upozornil na to, že Babiš je obžalovaný z pomoci k trestnému činu dotačního podvodu. To by ale podle advokáta znamenalo, že Nagyová podle konstrukce obžaloby trestný čin vymyslela a požádala Babiše o pomoc. "Zatímco organizátor může trestný čin zosnovat, pomocník vstupuje do děje poté, co se pachatel rozhodl trestný čin spáchat," řekl Bartončík. Babiš byl kvůli organizátorství původně stíhán, policie ale později čin překvalifikovala.

Advokát také upozornil, že většina důkazů provedených u soudu se týkala buď jiného období, než obžaloba popisuje, nesouvisela podle něj také s jednáním, které je Babišovi kladeno za vinu. Některé svědky Bartončík označil jako nedůvěryhodné, zmínil například podnikatele Jana Bareše, který u soudu řekl, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci od státu nemají nárok.

Bartončík dodal, že žádná z podmínek dotace nestanovovala, že by žadatel nesměl mít vztah k jiné společnosti. Babiš podle obhájce nikdy nepopíral, že záměr obnovit semtínský statek byl jeho. Šlo podle něj o veřejně známé okolnosti, o kterých věděl i Regionální operační program (ROP) Střední Čechy, který dotaci vypsal. Na to, že byla společnost malým a středním podnikem, pro které byla dotace určena, to podle obhájce nemělo vliv.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Babišův syn Andrej Babiš mladší jako svědek u soudu vypověděl, že listinu o převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo nepodepsal. Šaroch ve čtvrtek řekl, že v takovém případě se nabyvatelem akcií nestal a a čtvrtina akcií společnosti Farma Čapí hnízdo by tak zůstala ve vlastnictví Agrofertu, což by znamenalo, že Farma Čapí hnízdo nemohla být samostatným malým a středním podnikem. To dnes ale Bartončík odmítl, pokud by podle něj byla pravda, že akcie nenabyl Babiš mladší, fakticky by připadly tomu, kdo je reálně držel. Výpověď Babiše mladšího je podle Bartončíka v rozporu s dalšími důkazy. Podle obhájce je ovlivněna nejenom tím, že má Babiš mladší schizofrenii, ale také snahou poškodit jeho otce. Bartončík popřel, že by byl převod akcií účelový.

Obhájce Nagyové Josef Bartončík už ve čtvrtek soud požádal o zproštění své klientky, podle dalšího Babišova obhájce Eduarda Bruny se politik trestného činu nedopustil.

Šott Babiše na počátku hlavního líčení loni v září upozornil, že skutek popsaný v obžalobě by případně mohl být kvalifikován i jako pomoc k poškození finančních zájmů EU. Podle Bruny by tak ale byla porušena zásada retroaktivity, tedy na fakt, že skutek je trestný jen v případě, že jeho trestnost byla zákonem stanovena dříve, než byl spáchán. Šaroch v závěrečné řeči uvedl, že Babišovo odsouzení za tento trestný čin nenavrhuje, jeho trestná činnost podle žalobce skončila právě před zavedením trestného činu do zákona.

Žádný trestný čin se nestal, řekla Nagyová k Čapímu hnízdu

Spoluobžalovaná bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo Jana Nagyová řekla, že se žádný trestný čin nestal a ani stát nemohl. Závěrečnou řeč po přestávce začne přednášet i Babiš, už ve čtvrtek jeho právníci avizovali, že chce mluvit asi tři hodiny. Nagyová se podle státního zástupce Jaroslava Šarocha dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak pomoci k dotačnímu podvodu.

Nagyová podle obžaloby požádala v únoru 2008 o dotaci, "ačkoliv si byla vědoma toho, že společnost Farma Čapí hnízdo není způsobilá se o předmětnou dotaci ucházet, neboť nesplňuje podmínky pro poskytnutí této dotace".

Nagyová odmítla, že by společnost Farma Čapí hnízdo byla z Agrofertu vyvedena účelově. Vyjadřovala se i k problematice relevantních trhů. Posouzení toho, zda Farma Čapí hnízdo a Agrofert působily na stejných relevantních trzích, je podle žalobce stěžejní otázkou případu.

Státní zástupce podle Nagyové našel její údajnou motivaci k trestnému činu v tom, že Čapí hnízdo považovala za svůj projekt a chtěla pro něj prý získat dotaci za každou cenu. Žena řekla, že to, že projekt považovala za svůj, ji naopak motivovalo se žádné chyby nedopustit. Podotkla, že existovaly i jiné programy s volnějšími podmínkami, v nichž mohla společnost o dotaci žádat. Celá kauza podle Nagyové dopadla nejen na její pověst, ale také na rodinu.

"Já si neumím představit, že po tomhle všem by soud mohl říct, že jsme vinni, nicméně po těch mnoha letech, co si to prožíváme a zažíváme, tak už obávám se, že možné je všechno," řekla Nagyová novinářům o přestávce soudu. Šaroch zhodnotil závěrečnou řeč Nagyové jako "emocionální výpověď" člověka, který je souzen.

Ke slovu se nyní dostane Babiš. Během řečí svého obhájce a Nagyové měl kolem sebe rozprostřené papíry s přípravou. Při jednání si je pročítal a ručně si do nich připisoval poznámky.

Šaroch ve čtvrtek navrhl pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro oba chce také peněžité tresty, u Babiše ve výši deseti milionů korun, u Nagyové 500.000 korun. Podle žalobce jsou splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.

Na pondělní jednání bude soud opět vydávat vstupenky

Soud bude na pondělní jednání v kauze Čapí hnízdo, kdy se očekává vynesení rozsudku, opět vydávat vstupenky. Líčení se uskuteční v jednací síni pražského městského soudu, která má kapacitu 75 míst. Informoval o tom dnes mluvčí soudu Adam Wenig. V kauze čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Státní zástupce pro ně žádá tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou a peněžité tresty.

Soud chce vydáváním vstupenek předejít přeplňování jednací síně. "Vstupenky budou vydávány před místností č. 302, a to do doby, dokud nedojde k jejich vyčerpání," uvedl mluvčí. Vstupenky bude u vchodu kontrolovat justiční stráž.

Určitý počet míst bude vyhrazen pro média. O kolik míst se bude jednat, neupřesnil. Každá redakce ale podle mluvčího bude mít nárok na jednu vstupenku. Novináři se musí u Weniga předem akreditovat do dnešních 14:00. "Pokud by za redakci mělo zájem více osob, mohou se ucházet o takzvané obecné vstupenky. Je však potřeba, aby zájemci dorazili s dostatečným časovým předstihem, neboť vstupenek je omezený počet a přednost dostanou ti, kteří dorazí dříve," dodal.

Během hlavního líčení soud novinářům umožní pouze zvukový přenos. Natáčet a fotiografovat budou moci pouze před zahájením líčení.

Soud vydával vstupenky na jednání v kauze Čapí hnízdo už na začátku projednávání loni v září. Poté od toho ustoupil.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější