Babiš s apelem, aby volby byly referendem o vládě, uspěl jen částečně, píše tisk

S apelem, aby volby byly referendem o vládě, uspěl předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš podle komentářů v českých denících jen částečně. Autoři komentářů si také všímají nižší volební účasti. Hnutí ANO v komunálních volbách ovládlo většinu velkých měst, ve druhém kole senátních voleb bude mít ve hře nejvíce finalistů.

Andrej Babiš

Udělat z komunálních a senátních voleb referendum o vládě se podle Hospodářských novin (HN) hnutí ANO sice nepodařilo, přesto má jeho předseda důvod být spokojený. Podařilo se mu uhájit výsledek z voleb před čtyřmi lety, a to v situaci, kdy už není takovou politickou hvězdou jako tehdy. "To, že ve své dnešní, o poznání slabší kondici vyrovnal svůj tehdejší výkon, je úspěch, který by si někdo racionálně smýšlející spíš užíval," uvádí autor komentáře.

Hlavním Babišovým ziskem je ale podle HN to, že se jeho hnutí podařil další krok k pevnějšímu zakotvení v komunální politice. "Lidé si zkrátka zase o něco víc zvykli na značku a svými hlasy ji o kus víc stabilizovali," uvádí komentář. Hnutí ANO také může získat zásobu lokálních politických matadorů.

Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) se opozici nepodařilo přimět voliče, aby se k volbám coby protivládnímu referendu dostavili v hojnějším počtu," uvedl komentátor. K urnám dorazilo podle údajů Českého statistického úřadu asi 46 procent voličů, tedy méně než při předchozích komunálních volbách. "Tak jakápak revoluce, když jdou lidi místo voleb na houby?" píše MfD.

Za částečné referendum je ale podle deníku možno považovat výsledek obecních voleb ve větších městech a senátní volby. Hnutí ANO podle komentátora MfD přesvědčivě vyhrálo bitvu o řadu velkých měst a triumfovalo v prvním kole senátních voleb. "Efektní facka vládě nepochybně Babiše potěšila, ale kdyby měl být hodně upřímný, asi by musel přiznat, že přece jenom čekal víc," doplnil komentátor.

Také podle komentáře v Lidových novinách (LN) nedopadlo "referendum" o vládě podle Babišových představ. "Hnutí ANO Andreje Babiše, které je hlavní a nejhlasitější opoziční silou, skutečně významně posílilo, ale výsledky vládních stran rozhodně nejsou drtivou porážkou," píše komentátor. "Na drtivé 'potrestání' vlády tím, že lidé zvolí opoziční ANO, to nevypadá," doplnil.

"Ano, vládní strany nebyly extra úspěšné, ale je třeba vzít v úvahu, že v podobných volbách lidé historicky, minimálně v Senátu, hlasují proti vládě," uvádí LN. "Pokud bychom tak na tyto volby aplikovali představu Babiše o referendu o vládě, je na tom kabinet lépe, než by většina lidí čekala. Minimálně to není nejhorší vláda od vzniku samostatné České republiky, jak tvrdí Andrej Babiš," doplnil komentátor deníku.

Komentář deníku Právo se zabývá mimo jiné volebním neúspěchem levicových stran. "Komunistické a sociálně demokratické zviditelnění po boku největšího politicko-ekonomického magnáta v zemi se oběma stranám hrubě vymstilo a dobře jim tak," uvádí autor.

Také podle Práva je zklamáním nižší volební účast, než lidé deklarovali v průzkumech a než odpovídá průměru. "Ani veškeré krize nás z papučí nevyzuly," uzavírá komentář.

Témata: Volby | Andrej Babiš

Stovkám tisíc řidičských průkazů končí platnost, upozornilo ministerstvo

08.06.2023 18:01 Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek…

Sněmovna řeší důchody, schůze se může táhnout i přes noc

08.06.2023 13:30 Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zahájila schůzi, na které se zákonodárci budou zabývat novelou…

Hejtman Vondrák končí v čele Moravskoslezského kraje

08.06.2023 10:35 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou…

Česká vláda poskytne Ukrajině pomoc kvůli zničení Kachovské přehrady

07.06.2023 21:10 Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu uskutečnila druhé ze série výjezdních zasedaní, jednala ve…

Česká televize bude mít nového generálního ředitele, uspěl Souček

07.06.2023 17:39 Česká televize bude mít od října nového generálního ředitele. Radní ve středu zvolili nynějšího…

Velký výpadek elektřiny na Karlovarsku, problémy hlásil například Sokolov

06.06.2023 10:35 Aktualizováno Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla…

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Související:

Nejnovější