Babiš se podle Schillerové pro kandidaturu na Hrad ještě nerozhodl

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) stále není rozhodnut, zda bude příští rok kandidovat na prezidenta. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Hnutí podle ní stoprocentně nějakého uchazeče do volby pošle.

Andrej Babiš

Ambici postavit kandidáta má podle šéfa klubu Radima Fialy i SPD. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce se jménem přijít v září.

Prezident Miloš Zeman v CNN Prima News uvedl, že Babiš mohl mít více porozumění pro jeho zdravotní stav v době, kdy byl nemocný. Nevyloučil ale, že v případě kandidatury na prezidenta může být Babiš jedním z těch, kteří budou mít jeho podporu. Babišovo vyjádření ČTK shání. Naposled v prosinci přitom Zeman zmínil, že Babiš by byl dobrým kandidátem na prezidenta.

Prezident v sobotu na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzval delegáty, aby přemluvili předsedu odborové centrály Josefa Středulu k ucházení se o post hlavy státu. Zeman by také uvítal, kdyby kandidovala Alena Vitásková. Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) oznámila už v lednu, že se chce o post ucházet. Zeman je zároveň zvědav, jak se rozhodne prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Babiš podle bývalé ministryně financí Schillerové stále není rozhodnut, zda kandidovat bude. V minulosti několikrát zmínil, že se rozhodne v září. Schillerová se domnívá, že vztahy předchozího ministerského předsedy se Zemanem jsou nadále velmi korektní. Neznamená to ale, že se vždy ve všem shodnou.

V poslední době se na některých místech v Česku objevily billboardy se sloganem "Za Babiše bylo líp". Podle Schillerové jde o připomenutí toho, že lidé začínají být nespokojeni s tím, jak vláda Spolu a Pirátů se STAN přistupuje k řešení krizí. Billboardy platí hnutí ANO.

Hnutí SPD se o kandidátovi na post hlavy státu rozhodne možná na červnovém zasedání celostátního grémia, nejpozději v září, uvedl Fiala. "Budeme určitě uvažovat o vlastním kandidátovi. Máme představu, jak by měl vypadat. Podle nás je nejdůležitější, aby hájil české občany a české národní zájmy," řekl. Nevyloučil, že by uchazečem mohl být šéf hnutí Tomio Okamura, není to však podle Fialy úplně pravděpodobné.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný zopakoval postoj koalice Spolu, že vládní strany by se chtěly o kandidátovi a formě jeho podpory rozhodnout do září. Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno řekl, že Spolu chce, aby prezidentem byl člověk, který nezpochybňuje ústavu, respektuje ústavní tradice a je jednoznačně orientován prozápadně a demokraticky.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že důležité je, aby prezidentem byl člověk hájící české zájmy. "Teď máme prezidenta, který je skrze své poradce výrazně spojen třeba se zájmy ruskými," poznamenala. Vzorem by podle Richterové mohlo být to, s jakou grácií vykonává úřad a sjednocuje zemi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Nevyloučila, že Piráti mohou podpořit kandidáta Spolu.

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 15:49 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí čtyři z deseti

24.05.2022 15:09 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešli čtyři lidé, vedle ekonoma Vladimíra…

Sdružení přestane ve středu blokovat dezinformační weby

24.05.2022 14:58 Aktualizováno Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény…

Od počátku války dostalo v Česku víza 353.412 uprchlíků

24.05.2022 12:11 Aktualizováno V pondělí Česko udělilo běžencům z Ukrajiny 2097 víz, o 109 více než před týdnem. Od počátku války…

ANO hrozí obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a Agrofert, uvedli…

24.05.2022 12:09 Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů,…

Související:

Nejnovější