Babiš se snaží voliče oslovit, či demobilizovat, zatímco Pavel zůstává klidný, míní politolog

Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) se před druhým kolem volby hlavy státu snaží podle předsedy Klubu politické komunikace Karla Kremla získat na svou stranu voliče, kteří v prvním kole hlasovali pro neúspěšné uchazeče o Hrad, nebo je alespoň odradit od cesty k volebním urnám.

Petr Pavel

Proto vede agresivní kampaň, řekl dnes ČTK Kreml po debatě na webu Blesk.cz, kde se expremiér Babiš střetl se svým rivalem Petrem Pavlem. Ten si podle Kremla zachoval stoický klid jak při dnešní, tak i středeční debatě, která byla na webu Deníku.cz. Tím se rozdíl mezi oběma favority zvýrazňuje, soudí politolog.

Podle mediálního odborníka Jana Potůčka byla dnešní debata na Blesk.cz zbytečně dlouhá. Její hodinová stopáž byla dvojnásobná proti středečnímu duelu na Deníku, který podle něj působil svižněji a jasněji. Obě diskuse překvapily profesionalitou moderátorek, které se nebály kandidáty zastavit, když nemluvili k věci nebo se snažili útočit na protikandidáta, řekl ČTK Potůček.

"Model u Deníku, kdy šlo v podstatě o videokonferenci podobnou nějaké firemní poradě, byl nesporně složitější než u Blesku, kde oba kandidáti seděli ve studiu s moderátorkou. Výhodou Deníku byla stopáž necelých 30 minut," uvedl Potůček.

U Babiše Kreml vnímá v debatách snahu zalíbit se všem cílovým skupinám, u kterých mu v průzkumech vyšlo, že má šanci je získat na svou stranu, nebo snahu je aspoň odradit. "Na jednu stranu je katolík, aby zacílil na voliče Pavla Fischera zcela zjevně, proto chodí k Jezulátku, za tři vteřiny je schopen říct, že je zastáncem esoteriky, což si zásadně protiřečí," doplnil v reakci na jedno z témat dnešní debaty, které se týkalo Babišovy úterní návštěvy v pražském kostele Panny Marie Vítězné, přezdívaném Pražské Jezulátko. Pavel v debatě uvedl, že náhlý příklon k víře ještě z nikoho charakternějšího člověka neudělal. Babiš ale odmítl, že by jeho chování nebylo autentické vzhledem k tomu, že se zajímá o astrologii. "Mě zajímá horoskop. Jsem znamení panny, čistá, urputná a pracovitá panna, pan Pavel je štír," uvedl.

Podle Kremla je zjevné, že s blížícím se druhým kolem Babiš ztrácí nervy. "Háže nesouvisející informace jednu za druhou vedle sebe tak, že má člověk problém zjistit, co chce říct. A vedle toho stoicky klidný Pavel, který poměrně rozumně odpovídá. Ten kontrast mezi nimi je obrovský," uvedl politolog. Doplnil, že původně si myslel, že Pavel bude muset v kampani přidat, nyní má za výmluvnější, že nepřechází do protiútoků.

Politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy ČTK obecně ke kampani sdělil, že Babiš ji výrazně změnil. "Je agresivní, útočná. Je to dáno tím, že právě Andrej Babiš dotahuje náskok soupeře," uvedl. Pavel podle Mlejnka zatím vychází ze zajištěné obrany. "Je však pochopitelně otázkou, zda mu to bude stačit," dodal.

Oba postupující kandidáty čeká tento a příští týden ještě několik veřejných debat v médiích. Například Česká televize odvysílá svůj Prezidentský duel v neděli 22. ledna, Babiš ale ohlásil, že do ní nepřijde. Podle Kremla je otázkou, pro kterého z kandidátů to může být přínosné. Pro Pavla může být i rizikem, že dostane více prostoru, jeho vystoupení pak bude moci Babišův tým rozebrat, glosovat a dál použít, dodal Kreml.

Potůček ale soudí, že je debat před druhým volebním kolem naplánováno příliš mnoho, takže se Pavel i Babiš často opakují a budou opakovat.

Macron se v Praze setká s Pavlem na Pražském hradě

01.03.2024 21:35 Pražský hrad v pátek potvrdil, že Česko v příštím týdnu navštíví francouzský prezident Emmanuel…

Jurečka s ministerstvem dokončil návrh změn v důchodech

01.03.2024 12:26 Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité…

Pohonné hmoty už zdražily jen nepatrně. Mohou začít i zlevňovat

29.02.2024 11:27 V Česku v posledních dnech zpomalilo zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se zvýšila o…

Sněmovna povolila párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství

28.02.2024 19:33 Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do…

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Související:

Nejnovější