Babiš si stěžoval na způsob vydání Sněmovnou, u soudu neuspěl

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zpochybňoval způsob, jakým byl letos vydán Poslaneckou sněmovnou ke stíhání. U Nejvyššího soudu neuspěl, uvedly dnes Seznam Zprávy. Babiš u Nejvyššího soudu podle serveru namítal, že znění žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání se výrazně liší od toho, co následně napsal do obžaloby státní zástupce Jaroslav Šaroch. Chtěl tak dosáhnout vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Andrej Babiš

Nejvyšší soud jeho návrh zamítl s vysvětlením, že se v tuto chvíli a v tomto typu řízení podobnými námitkami zabývat nemůže.

Podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka byl podle serveru problém v tom, že popis skutku v žádosti o vydání se výrazně liší od toho, jak čin popsal v obžalobě státní zástupce Šaroch. "Mezi skutky vymezenými v usnesení Poslanecké sněmovny a v obžalobě absentuje podstatná shoda v obou znacích, jsou mezi nimi zřejmé disproporce především ohledně popisu jednání, tudíž je nelze považovat za identické," uvedl Bartončík v návrhu.

Senát s předsedkyní Blankou Roušalovou však v usnesení uvedl, že návrhu na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení teď Nejvyšší soud rozhodovat nemůže. V případě pochybností o zachování takzvané totožnosti skutku, což je jedna ze zásad trestního řízení, by měl nejprve konat Městský soud v Praze, tedy soudce Jan Šott, jemuž byla kauza Čapí hnízdo přidělená.

"Jestliže bude mít příslušný předseda senátu pochybnosti o zachování totožnosti skutku u obviněného Andreje Babiše, respektive shledá, že skutek, jak je vymezen v žalobním návrhu, není totožný se skutkem, pro který bylo proti obviněnému zahájeno trestní stíhání a pro který rozhodla Poslanecká sněmovna o jeho vydání, musí (obligatorně) nařídit předběžné projednání obžaloby,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Pokud by Městský soud v Praze dospěl k závěru, že nebyla dodržena zásada zachování totožnosti skutku, může teoreticky rozhodnout o vrácení kauzy státnímu zástupci k došetření. Pouze městský soud však podle nejvyšší instance nyní "může, lépe řečeno musí" nejprve zkoumat, zda jsou dány důvody pro předběžné projednání obžaloby, nebo zda lze podanou obžalobu projednat v hlavním líčení. Městský soud plánuje první jednání na září.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Jany Nagyové (dříve Mayerové). Podle serveru byl ale Babiš letos v březnu opětovně vydán poslanci k trestnímu stíhání podle stejné žádosti, kterou už vyšetřovatelé poslali do Sněmovny v roce 2017. Text Šarochovy obžaloby sepsaný na konci vyšetřování se tak od žádosti o vydání liší.

Obžalobu bývalého premiéra Babiše a jeho někdejší poradkyně Nagyové v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne pražský městský soud projednávat 12. září. Státní zástupce je viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Babiš i Nagyová vinu v minulosti odmítli.

Piráti v Praze vyzvali kvůli kauze Dozimetr Pospíšila, aby rezignoval

29.06.2022 15:40 Aktualizováno Pražští zastupitelé Pirátů vyzvali europoslance Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09),…

Zeman schválil 5000 korun na dítě, podepsal zjednodušení pravidel u dávky…

29.06.2022 14:18 Aktualizováno Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb

29.06.2022 13:33 Aktualizováno Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát.…

Někdejšího primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard

29.06.2022 13:16 Aktualizováno Soud dnes pravomocně zprostil viny poslance a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS…

Česko zahájí předsednictví. Dorazí zástupci Parlamentu, reprezentace Hradu…

29.06.2022 12:40 Z Pražského hradu na páteční zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie v Litomyšli…

Prezident podepsal zjednodušení pravidel u dávky na bydlení od července

29.06.2022 12:35 Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Covid byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent…

29.06.2022 12:22 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Provoz na letišti v Praze překonává očekávání, čeká se nad deset milionů…

29.06.2022 11:58 Letecký provoz na pražském letišti letos dál roste nad očekávání. Letiště Václava Havla v Praze v…

Covid byl nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých

29.06.2022 10:39 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září,…

29.06.2022 10:12 Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, uvedl s ohledem na nárůst…

Související:

Nejnovější