Babiš tvrdí, že by jako prezident s vládou spolupracoval. Aspoň občas

Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že ačkoli vládu kritizuje za některé její kroky, v případě zvolení hlavou státu by s kabinetem Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) komunikoval a nějakým způsobem spolupracoval. Zejména v zahraniční politice. V rozhovoru s ČTK také Babiš řekl, že by obnovil schůzky nejvyšších ústavních činitelů.

Andrej Babiš

Svoji kandidaturu Babiš nebere jako protivládní, ačkoli nesouhlasí s mnoha kroky kabinetu Petra Fialy. Jako příklad koordinace uvedl, že kdyby byl prezidentem, mohl například projednat mandát s vládou a vydat se na maďarsko-srbské hranice řešit migrační situaci, tak jako to učinil minulý týden.

Postěžoval si na to, že s ním premiér aktuálně nekomunikuje. "Ale hlavně oni nekomunikují s nikým. S námi se nebaví, podnikatelé si také stěžují, že neřeší ty věci. Jejich chování je zvláštní," poznamenal Babiš. S Fialou nebo zástupci koaličních stran by se chtěl jako prezident scházet na základě aktuální situace, nemuselo by to mít pravidelnou bázi.

Babiš by ale v úřadu obnovil schůzky nejvyšších ústavních činitelů. "Myslím, že v rámci zahraniční politiky by to bylo důležité, nějaká koordinace," uvedl. Poslední schůzku svolal prezident Miloš Zeman v únoru 2021, kromě tehdejšího premiéra Babiše se jí zúčastnili bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Pozván tehdy nebyl kvůli sporu s prezidentem předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V rozhovoru se Babiš nevyhnul kritice kabinetu, který podle něj propásl historickou šanci předsednictví v Radě Evropské unie. Ocenil ale úředníky i Fialova poradce pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáše Pojara. Fialu kritizoval za to, že nezabezpečil v unii peníze pro země, které přijaly nejvíce ukrajinských uprchlíků, nebo za to, že povolil schválení pravidel, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory. "Totálně propásl šanci být aktivní a nastolovat témata, řešit problémy. To, co dělá vláda, že nezvládla ceny energií, to je hlavní problém. Že nesrazila inflaci," dodal Babiš.

Pětikoalice podle něj žije ve své bublině a má snahu ovládnout Ústavní soud, Senát, Sněmovnu, vládu i prezidentský post. Babiš zkritizoval mimo jiné vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí a nyní také životního prostředí Mariana Jurečku (KDU-ČSL), který podle něj neřeší situaci na úřadech práce, nebo místopředsedu vlády a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mimo jiné kvůli nedostatku některých léků. Naopak nejvíce se v kabinetu podle Babiše snaží ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Musíme dozbrojit naši armádu, dovybavit ji nejmodernější technikou. Musíme se poučit z války na Ukrajině," podotkl Babiš.

Podle něj lidé vidí rozdíl v aktuální vládě a předchozím kabinetu, který Babiš vedl a kromě hnutí ANO v něm byla ČSSD. Uvedl také, že stínová vláda ANO zasedá každý čtvrtek a přichází s návrhy na řešení situace. Po ohlášení kandidatury přenechal místo stínového premiéra Aleně Schillerové, předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO a bývalé ministryni financí.

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

01.12.2023 09:48 V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje…

Sněmovna ruší ustanovení o dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo…

30.11.2023 20:01 Nemocniční zdravotníci pravděpodobně budou moci pracovat ve 24hodinových službách. Novela zákoníku…

Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

30.11.2023 16:34 Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim…

Regulovaná složka cen energií stoupne o desítky procent, rozhodl ERÚ

30.11.2023 15:09 V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický…

Pohonné hmoty mohou v Česku i nadále zlevňovat

30.11.2023 11:08 V Česku během uplynulého týdne dále klesaly ceny pohonných hmot, tempo zlevňování v mezitýdenním…

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

30.11.2023 09:33 Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard korun, a to navzdory…

Fiala chce jednat s lékaři. Nemocnice v prosinci některá oddělení zavřou

29.11.2023 21:35 Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl…

Související:

Nejnovější