Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů jde o strategický krok

Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského hodnotí politologové jako strategický krok, který má vést k co nejvyššímu zisku hnutí. Logiku podle nich tento krok nepostrádá. Experti, které dnes ČTK oslovila, poukázali na to, že větší vládní strana střední Čechy v loňských krajských volbách ztratila.

Andrej Babiš

Naopak v Ústeckém kraji, který je menší než Středočeský, ale přesto patří k těm větším krajům, si podle nich hnutí ANO stále vede dobře.

Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu si ANO uvědomuje, že v Ústeckém kraji může využít dost velký rezervoár hlasů SPD. "Ta tam minule skončila na druhém místě a ty hlasy by se mohly ANO také docela hodit," uvedl. Politolog Karlovy univerzity Josef Mlejnek zmínil, že do rozhodování vstoupil i fakt, že v Ústeckém kraji chce kandidovat předseda Pirátů a Babišův vyzyvatel Ivan Bartoš. Babiš se tak podle něj může s Bartošem "utkat na hřišti, kde by mu to mohlo lépe sedět".

Konečnou podobu kandidátek schválil ve středu republikový výbor ANO. "Myslím, že to bylo dlouhé rozvažování, že to byla záležitost naprosto strategická, kdy ve hře byl Středočeský kraj, kde Andrej Babiš kandidoval minule, a Ústecký kraj, kde ANO dosáhlo minule nejlepšího výsledku," uvedl Mrklas. I podle něj vzalo hnutí v úvahu možnost přímého souboje Babiše s Bartošem, který má ukázat, že se premiér nebojí a že myslí vážně svoje poznámky na adresu Pirátů, které dlouhodobě označuje za nebezpečí pro Česko a za ultralevici. "Rozhodující bylo, aby Andrej Babiš s přehledem vyhrál v kraji, ve kterém kandiduje, a zároveň to byl dostatečně velký kraj, aby se v něm dalo získat velké množství hlasů," zmínil Mrklas s poznámkou, že změny ve volebním systému činí každý hlas, byť v menším kraji, poměrně důležitým. Babišova kandidatura v regionu, do jehož výsledků se budou započítávat hlasy voličů ze zahraničí, by podle Mrklase mohla také "neutralizovat" hlasy krajanů, které by podle výsledků z minulých let asi hrály ve prospěch opozičních stran.

Mlejnek připomenul, že o přestupu Babiše do Ústeckého kraje se začalo spekulovat v době, kdy hnutí ANO začaly padat preference. Ústecký kraj je hnutím vnímán jako bezpečný region, kde má ANO v rámci celé České republiky jednu z nejvyšších podpor. Středočeský kraj už poté, co tam v regionálních volbách loni vyhrál STAN, není podle Mlejnka pro Babiše dobrým terénem. Vicepremiér Karel Havlíček by tam ale mohl těžit z velikosti kraje a z toho, že uvažování je "tam bližší Praze než v Ústeckém kraji" a Středočeský kraj je větší než Jihočeský, jehož kandidátku měl Havlíček vést původně.

V říjnových sněmovních volbách by mohly podobně jako před čtyřmi lety kandidovat tři desítky volebních uskupení, jejichž volební účty už eviduje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Před čtyřmi lety se do boje o poslanecká křesla přihlásilo zatím rekordních 31 uskupení, všechny byly k volbám připuštěny. Letos dohledový úřad zatím eviduje 29 volebních uskupení.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější