Babiš ve Sněmovně: Soud v kauze Čapí hnízdo je první politický proces od roku 1989

Obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes ve Sněmovně prohlásil, že soud v dotačním případu Čapí hnízdo je první politický proces od listopadu 1989. Stojí za ním podle něho "polistopadový kartel tradičních stran". Před pondělním zahájením soudního řízení neúspěšně navrhoval, aby Sněmovna přednostně projednala nový bod s názvem "Jak dostal polistopadový kartel Babiše před soud".

Andrej Babiš s manželkou.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) reagoval, že Babiš má na taková vyjádření právo, komentovat je nechtěl. Ministr očekává, že proces bude zákonný, což bude možné díky veřejnosti jednání kontrolovat.

"Je to první politický proces od revoluce," řekl Babiš, jehož vystoupení trvalo zhruba 1,5 hodiny. Zopakoval, že soudní proces je vyústěním dlouhodobé snahy o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. "Polistopadový kartel tradičních stran" charakterizoval jako neformální mocenský kolos tradičních politiků, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších lidí, kteří sdílejí stejný zájem. "Privatizovat si moc, v klidu vládnout a v zákulisí prosazovat svoje kšefty," uvedl bývalý premiér Babiš.

"Polistopadový kartel pochopil, že na tom jejich systému se nikdy nebudu podílet, a naopak se ho budu snažit rozbít, tak ze mě udělal veřejného nepřítele číslo jedna," prohlásil předseda ANO. Stíhání v kauze Čapí hnízdo opět označil za objednané a účelové, jde podle něho o uměle živenou 15 let starou kauzu. Odmítl i další aféry, v nichž figuroval, jako vylhané a poznamenal, že nešel do politiky kvůli penězům. "Na rozdíl od těch, kteří mě chtějí zničit. Pro ně je to totiž jediný způsob, jak dosáhnout na velké peníze," dodal.

Babiš trvá na tom, že žádný trestný čin nespáchal a je nevinný. "Bude to proces století, a vylhanej," uvedl. I v souvislosti s výroky některých politiků mluvil o údajném porušením práva na spravedlivý proces. Zmínil mimo jiné předsedu pirátských poslanců Jakuba Michálka, kterého znovu označil za psychopata a nemocného člověka. Předsedající Věra Kovářová (STAN) Babiše nabádala, aby mírnil své výrazy.

Kauza má podle Babiše ovlivnit nadcházející komunální a senátní volby a zřejmě i lednové prezidentské volby. O Babišovi se mluví jako o jednom z možných uchazečů o post hlavy státu. Rozhodnutí o své kandidatuře chce oznámit 28. října. "Netrpím nějakými utkvělými představami, že po mně jdou, ale existují jasné důkazy, že tomu tak skutečně je," uvedl Babiš v závěru vystoupení, v němž představil zejména svůj pohled na případ Čapí hnízdo.

Blažek obecně uvedl, že si zatím nevšiml, že by soudy postupovaly nějak politicky. "Očekávám, že to bude zákonný proces," řekl. Postavil se proti tomu, aby "nějaké nátlakové skupiny demonstrovaly před soudy". Nemají tam podle něho co dělat, protože takové akce mohou ovlivnit soudní řízení. Happening před soudní budovu, kde se bude konat řízení v kauze Čapí hnízdo, na pondělí svolal spolek Milion chvilek pro demokracii.

Ministr spravedlnosti také kritizoval to, že politici využívají v politickém boji informace uniklé ze spisů. "Celá politická scéna je odpovědná za to, že různé úniky ze spisů zasahují velmi tvrdě a velmi špatně do politického systému téhle země," řekl.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil svým vlivem a činností vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Podle trestního zákoníku hrozí jemu i jeho někdejší poradkyni Janě Nagyové až desetileté vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která v roce 2018 spornou dotaci státu vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Havlíček: ANO senátní finále prohrálo, o referendum o vládě nešlo

02.10.2022 13:11 Druhé kolo letošních senátních voleb skončilo prohrou hnutí ANO, řekl v dnešní Partii Terezie…

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda podle Kupky zdanit 40 až 60…

02.10.2022 12:50 Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na…

Policie už o víkendu zkontrolovala na hranicích 18 tisíc lidí. Zadržela…

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Související:

Nejnovější