Babiš vyrazil bojovat o voliče do Benešova, přišli i jeho odpůrci

Na dnešní diskusi s prezidentským kandidátem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem v Benešově dorazili příznivci i odpůrci. Před hotelem Pošta, kde se akce konala, postávalo před jejím zahájením asi 20 lidí s transparenty s nápisy jako "Benešov není Babišov" nebo "Lháře a estébáka na Hradě nechceme". Odpůrci byli pak i v sále, kde na některá Babišova slova reagovali výkřiky či pískotem. Ostatní skandovali před hotelem.

Andrej Babiš

V sále však výrazně převažovali Babišovi příznivci, kteří šéfa ANO přivítali bouřlivým potleskem a skandováním "Babiš! Babiš!" Beseda trvala zhruba hodinu a půl, poté se Babiš lidem ještě dlouho podepisoval.

Při odchodu ze sálu se na schodech někteří účastníci dostali do slovní pře s odpůrci, kteří skandovali "Pavel na Hrad!" a drželi transparent "Babiše do koše". "To je právě ta demokracie. Za bolševiků byste si tohle dovolit nemohli," konstatovala jedna z odcházejících Babišových příznivkyň. "Přišel jsem, protože za Babišem stojím. Je tu kampaň antibabiš ve všem," řekl ČTK starší muž, který na setkání dorazil s manželkou.

Účastníci akce na začátku postupně obsadili všechna místa k sezení, jichž bylo kolem 250, další stáli při stěnách sálu. Babiš věnoval velkou část úvodního projevu svému protikandidátovi Petru Pavlovi. Zopakoval, že je podle něj kandidátem vlády, zatímco on je jediným uchazečem o prezidentskou funkci, který usiluje o mír. Ne všichni z přítomných s tím souhlasili, "To není pravda," ozvalo se z publika. Další z účastníků nesl s nevolí, když Babiš prohlásil, že jako premiér bojoval za české zájmy. "Za svoje zájmy!" zakřičel muž v publiku.

Většina přítomných však na Babišova slova reagovala příznivě. Bouřlivý potlesk sklidil šéf ANO, když mluvil o válce na Ukrajině a svém plánu na uspořádání mírového summitu v Praze. Řekl, že je kvůli tomu zesměšňován a jeho spolupracovníci čelí vyhrožování. Podle Babiše to ale neznamená, že by se mělo ustupovat Rusku.

Šéf ANO také uvedl, že Pavel podporuje vládní návrhy na zvyšování daní, je proti slevám na jízdném, podporuje zvýšení televizních a rozhlasových poplatků a chtěl by většinové hlasování v EU. Podle Babiše by měl být prezidentem někdo, kdo má zkušenosti a kontakty. Připomněl při této příležitosti svá setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kterého označil za svého přítele.

Ještě před začátkem akce Babiš také prohlásil, že si v dnešní debatě na serveru Blesk.cz "namazal Pavla na chleba". "Pan Pavel umí armádu, má hezký knír, a to je tak všechno. Mně to tak neroste, ale zase umím jiné věci," dodal bývalý premiér.

Místopředseda hnutí Karel Havlíček, který se diskuse také účastnil, prohlásil, že prezident by měl být vládě alespoň částečně oponentem, a ne jen servilně kývat. V publiku byli senioři, lidé středního věku, ale i studenti. Pro každého sedícího účastníka bylo připraveno malé pohoštění.

Podporu přijela Babišovi vyjádřit i herečka Jaroslava Obermaierová, která Havlíčkovi vyčetla, že je při jednání s koaličními politiky příliš slušný. V sále se objevil také lékař Jaroslav Barták, kterého nedávno Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby z plánování tří vražd a vydírání. Chtěl se Babiše na něco zeptat, šéf ANO mu ale neudělil slovo.

Zatímco Babiš se dnes s voliči sešel ve Středočeském kraji, kde ho jeho protikandidát Petr Pavel v 1. kole prezidentské volby porazil, Pavel jel do Ostravy, kde byl naopak v 1. kole úspěšnější Babiš.

Témata: Andrej Babiš

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější