Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní Moravu

Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u Prahy, kde žije, na jižní Moravu, dnes se chce setkat s lidmi v Břeclavi. V dalších dnech se chystá navštívit Znojmo, Brno či Vyškov. Babiš si na svých cestách chce v obytném autě povídat s lidmi, uvnitř má i kuchyňku, šatnu, koupelnu nebo čtyři postele.

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči

Na karosérii je plakát hnutí ANO, který se poslední týdny objevuje na billboardech. Podle Babiše však nejde o kampaň, ale o cestu za voliči, s nimiž se chce setkávat jako ve své poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem.

Podle Františka Sivery z úřadu, který dohlíží na hospodaření politických subjektů, ale hnutí ANO musí plakát z auta zahrnout do nákladů letošních voleb, protože se shoduje s plakáty na billboardech v kampani k těmto volbám. Jinak by se vystavilo možné sankci. Hnutí se zahrnutím plakátu do nákladů podle hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera počítá.

Obytný vůz polepený nápisy "Zase bude líp!" a "Za Babiše bylo líp!" vyjel ráno od pumpy v Průhonicích, Babiš seděl za volantem. "Už jsem to jednou řídil a je to jednoduché. Jenom při couvání je to delší. Pojedeme rovně po D1," řekl novinářům. Babiš nakonec jízdu ani netrénoval na autodromu, jak původně zamýšlel. Vůz může řídit i s běžným řidičským průkazem.

O Babišovi, který je po odchodu z premiérské funkce řadovým opozičním poslancem, se často mluví jako o kandidátovi na prezidenta. On sám kandidaturu dosud nepotvrdil, i když v minulosti ji připustil. Dnes novinářům řekl, že kdyby se pro prezidentskou kandidaturu rozhodl, tak má nynější cesty s obytným vozem "do zásoby". "Kdybych se náhodou rozhodl, tak samozřejmě ten kontakt s voliči je důležitý," dodal.

Volba hlavy státu se má konat na začátku příštího roku, ještě před ní se 23. a 24. září uskuteční volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů.

Podle Babišových spolupracovníků expremiér tento týden navštíví i poslanecké kanceláře jihomoravských poslanců ANO. Příští týden zamíří do Ústeckého a Středočeského kraje.

Podle členů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí volební zákon v kampani nerozlišuje, zda je velkoplošným zařízením billboard nebo obytný vůz. Sivera uvedl, že prezidentské volby ještě nebyly vyhlášeny, a proto se ve spojitosti s nimi nic neřeší. "Na obytném voze se ale objevil stejný plakát, jako hnutí ANO vylepilo před dvěma týdny v době, kdy běží kampaň do Senátu a komunálních voleb," uvedl Sivera. Proto bude muset hnutí zahrnout plakát na tomto voze do kampaně senátních a případně komunálních voleb, jinak by se mohlo vystavit sankci, dodal.

"Auto je zařízení jako nosič této kampaně, tak teoreticky i ono by mohlo být zahrnuto do kampaně. Situace by ale mohla být složitější v tom, že si auto pravděpodobně mohl pořídit sám předseda hnutí," odpověděl Sivera na dotaz, zda bude do nákladů zahrnutý pouze plakát, nebo i obytný vůz.

Dopravní prostředky využívají v předvolební kampani mnozí politici. Nejvíc se v té souvislosti zřejmě proslavil autobus Zemák, se kterým vyrazil za voliči v 90. letech minulého století v barvách sociální demokracie nynější prezident Miloš Zeman. Autobus v kampani používaly i další strany, například Piráti, SPD či Volný blok a v posledních sněmovních volbách i nakonec vítězná koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu.

Témata: Andrej Babiš

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 14:04 Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Žádný klient z vyhořelého domova v Roztokách už není v nemocnici

01.07.2022 13:37 Žádný klient vyhořelého roztockého Domova Alzheimer už není v nemocnici. Před měsícem v něm při…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Dneškem skončila platnost starších bankovek, lze je vyměnit

01.07.2022 12:14 Ode dneška již neplatí starší vzory bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995…

Fiala už přijel na zahájení předsednictví do Litomyšle

01.07.2022 12:03 Premiér Petr Fiala (ODS) dorazil do Litomyšle na oficiální zahájení předsednictví v Radě Evropské…

Hlavní bod českého předsednictví je Ukrajina, řekl Lipavský

01.07.2022 10:50 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Od začátku invaze na Ukrajinu vydalo Česko běžencům přes 386.000 víz

01.07.2022 09:08 Od únorového začátku ruské invaze vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům více než 386.000 víz dočasné…

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila

01.07.2022 08:28 Aktualizováno Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových…

Praha znovu otevře uprchlické centrum, ve stanových městech je přes 200…

30.06.2022 19:28 Praha v pondělí 11. července znovu otevře krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, které uzavřela…

Související:

Nejnovější