Babiš zahájil prezidentskou kampaň, spoléhá se podporu poslanců ANO

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zahájil na Teplicku prezidentskou kampaň. Lidem před knihovnou v Košťanech řekl, že má podpisy 56 poslanců ANO, v pátek chce přihlášku odevzdat. Termín je do úterý 8. listopadu. Expremiér oznámil záměr ucházet se o funkci prezidenta republiky v neděli, v pondělí kandidaturu podpořilo předsednictvo ANO. Babiš dnes na setkání s veřejností uvedl, že chce být aktivním prezidentem.

Andrej Babiš

V Košťanech, kde žije zhruba 3200 lidí, stál před příjezdem Babiše zaparkovaný obytný vůz polepený hesly jako "Krizový manažer proto Babiš". Na cestě po Teplicku ho doprovází místní politici ANO. Lidem především staršího věku v hloučku před knihovnou řekl, že chce vést pozitivní kampaň a nechce komentovat ostatní kandidáty. "Nabízím prezidenta, který má největší zkušenosti ze všech," uvedl.

Babiš řekl, že prezident sice nemá takové kompetence jako premiér, ale může dělat ekonomickou diplomacii, apelovat na vládu a chodit mezi lidi. "Predikce nejsou dobré, ale proč to nezkusit," uvedl. Při své kampani chce Babiš podle svých slov navštěvovat i firmy, v jedné se dnes dopoledne zastavil v Teplicích.

Z Košťan, kde ukončil setkání podpisem knih, zamířil do Oseka a následně Duchcova. V Oseku se setkal s veřejností před pivovarem, v Duchcově před bistrem. Zatímco v Košťanech ho přivítal příznivce se sloganem "Babiš na Hrad", v Košťanech mladý muž držel v ruce tabulku s nápisem "Stydím se za trestně stíhaného kandidáta na prezidenta", za což si vysloužil silnou kritiku přítomných většinou starších lidí.

Na setkání s občany Babiš opakoval, že vláda se s opozicí nebaví. "Pokud bych uspěl, doufám, že pak by už se mnou pan premiér byl ochoten diskutovat," uvedl. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) podle Babiše v současné situaci pomáhá lidem málo a pozdě. Vyjádřil se opět také ke kauze Čapí hnízdo s tím, že důvodem jeho kandidatury není získání imunity na pět let. Uvedl, že je nezávislým kandidátem. Prezident může podle bývalého premiéra nastolovat témata. "Pro mě je to zdravotnictví," řekl.

S občany se setká Babiš ještě v Bílině a Teplicích. Ve čtvrtek bude v Ústí nad Labem.

Babiš na pondělní tiskové konferenci k oficiálnímu oznámení kandidatury prohlásil, že chce usilovat o úřad prezidenta, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Hrozí podle něj, že příští hlava státu jinak půjde na ruku kabinetu, přitom má být pro všechny občany.

První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna 2023, případné druhé o dva týdny později. Nový prezident či prezidentka se funkce ujme začátkem března. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů zatím těší armádní generál Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by spolu s Babišem mohla patřit ekonomka Danuše Nerudová.

Babiš byl v loňských volbách do Sněmovny lídrem ANO v Ústeckém kraji. Hnutí v regionu vyhrálo s výraznou převahou ve všech okresech i všech sedmi okresních městech. V kraji získalo 35,61 procenta hlasů, nejvíce v zemi. Babiš získal 38.277 preferenčních hlasů.

Témata: Andrej Babiš

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější