Babiš zajistil vytvoření podmínek k získání dotace pro Čapí hnízdo, tvrdí obžaloba

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Andrej Babiš

Spolu se spoluobžalovanou Janou Nagyovou, jeho někdejší poradkyní, si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu. Stojí to v obžalobě, kterou začne v září projednávat pražský městský soud a kterou má ČTK k dispozici.

Babiše a Nagyovou (dříve Mayerovou) státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval v březnu. Oba obžalovaní navrhovali soudu, aby obžalobu předběžně projednal, předseda trestního senátu Jan Šott jim ale nevyhověl a nařídil hlavní líčení, které začne 12. září. Nagyová je obžalovaná z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení, Šaroch pro ně navrhuje podmínky a peněžité tresty. Babiš i Nagyová vinu v minulosti odmítli.

Nagyová podle obžaloby, o jejímž obsahu už v pondělí informoval také Deník N, v únoru 2008 podala žádost o dotaci pro společnost Farma Čapí hnízdo a to i přes to, že věděla, že firma nesplňuje podmínky pro poskytnutí dotace. V té době byla místopředsedkyní představenstva Čapího hnízda. V žádosti podle Šarocha uvedla nejen formální naplnění podmínek pro udělení dotace, ale také nepravdivou informaci, že je Farma Čapí hnízdo malým a nezávislým podnikem. Úředníkům také zamlčela, že osobou, která společnost fakticky ovládá, je právě Babiš.

Babišova bývalá poradkyně také podle Šarocha neuvedla, že společnost Farma Čapí hnízdo hodlá po dokončení výstavby areálu působit na stejných trzích jako společnost Agrofert. Proto, aby byly zkoumány vztahy mezi podniky prostřednictvím fyzických osob, totiž musí podniky působit na "stejném relevantním trhu" nebo na sousedních trzích.

Nagyová také úředníky neinformovala o angažovanosti společností Agrofert a Imoba v úvěrových vztazích Farmy Čapí hnízdo v souvislosti s financováním výstavby areálu, "tedy skutečnosti dokládající evidentně bezproblémový přístup společnosti Farma Čapí hnízdo k finančním zdrojům pro realizaci projektu," píše Šaroch.

Babiš je pak obžalován z toho, že ke zdánlivému vytvoření formálních předpokladů pro udělení dotace ve druhé polovině roku 2007 zajistil vyvedení společnosti, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov (Agro a.s.), ze skupiny Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Akcie byly zaplaceny z Babišova účtu. "Důvodem tohoto převodu akcií bylo účelové a formální vytvoření zdání, že společnost Agro a.s. je samostatný nezávislý malý nebo střední podnik, který není propojen se žádnou jinou společností," uvedl Šaroch v obžalobě.

Později Babiš podle obžaloby zajistil, aby bratr jeho partnerky získal většinu akcií, a to proto, aby jeho příbuzní neměli určité množství hlasovacích práv. Společnost tak podle obžaloby zdánlivě naplňovala definici nezávislého podniku, a mohla se ucházet o dotaci. Vyplacením dotace pak podle obžaloby vznikla Regionální radě škoda 49,9 milionu, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuta z rozpočtu EU a po 3,7 milionech korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje.

Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která v roce 2018 spornou dotaci státu vrátila. Babiš vlastnil holding do roku 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Vláda nevidí důvod k odvolání Mlejnka, musí ale získat prověrku na přísně…

17.08.2022 19:57 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní…

Ombudsman Křeček přichází o zástupkyni, Šimůnková se rozhodla rezignovat

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Vláda nepodá žalobu kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích

17.08.2022 18:16 Aktualizováno Vláda dnes rozhodla, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než…

Registr vozidel je plně funkční, byl částečně mimo provoz

17.08.2022 17:37 Aktualizováno Registr silničních vozidel byl dnes od dopoledne několik hodin částečně mimo provoz. Technická…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují odpovídající zálohy

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Školy jsou připraveny přijmout ukrajinské děti bez omezení českých žáků

17.08.2022 17:18 Školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí…

Za 30 dní se nechalo proti covidu podruhé přeočkovat přes sto tisíc lidí

17.08.2022 16:56 Druhé přeočkování proti covidu-19 absolvovalo za 30 dní více než 102.000 lidí. Vyplývá to z dat o…

V Českém Švýcarsku se nadále objevují místa s vysokou teplotou

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Vláda schválila úpravy v zaměstnávání učitelů včetně garance výše výdělku

17.08.2022 15:46 Vláda dnes schválila a posílá Sněmovně návrh novely upravující zaměstnávání učitelů. Informoval o…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 další milostivé léto kvůli…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

Související:

Nejnovější