Babiš: Zpráva EK o stavu právního státu pro ČR vyznívá znovu celkově pozitivně

Pro Českou republiku vyznívá hodnotící zpráva Evropské komise o stavu právního státu znovu celkově pozitivně, napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Komise podle něj neshledává žádná systémová selhání. Zpráva zmiňuje některé přetrvávající nedostatky i konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze, nečiní však žádné nové závěry, poznamenal předseda vlády.

Andrej Babiš

Z druhého ročního hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie vyplývá, že Česko sice za poslední rok pokročilo v reformách soudnictví, stále však efektivně neřeší střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Unijní exekutiva vidí nedostatky v zavádění vládní protikorupční strategie do praxe. Pluralita médií v zemi sice podle komise zůstává zaručena, médiím těžce zasaženým covidovou krizí se však nedostalo veřejné podpory a volbu členů Rady České televize provázejí politické tahanice.

"Pro ČR vyznívá zpráva znovu celkově pozitivně, máme dobře fungující systém. Komise neshledává žádná systémová selhání a provedli jsme oproti minulému roku i některá zlepšení, například zvýšení efektivity soudního systému," sdělil Babiš.

Mezi zmíněnými nedostatky jsou podle premiéra stále ve Sněmovně neprojednané zákony o lobbingu a whistleblowingu. Zpráva také zmiňuje konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze.

"Nečiní však na tomto základě žádné nové závěry, pouze poukazuje na existenci daného nálezu. ČR se v této věci angažuje, trvá přitom na tom, že v dané věci se jedná o odlišné právní názory státní správy ČR a unijních orgánů, přičemž o správném výkladu může rozhodnout jen Soudní dvůr. Výroční zpráva proto v této věci nepřináší nic nového," dodal premiér.

Auditoři Evropské komise letos dospěli k závěru, že české úřady neřeší systémový problém Babišova střetu zájmů. Premiér podle závěrů auditu stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve vyjádření pro ČTK uvedla, že zatím neměla možnost celou zprávu vidět. "Podle informací, které mám, si Česká republika vede v podstatě podobně jako loni," poznamenala.

Dobrou zprávou podle ní je, že komise Česko chválí za reformu soudnictví. "Kritika je za zatím (a toto slovo bych ráda podtrhla) nesplněné plány, které se ale snažíme s ohledem na současnou nelehkou situaci průběžně naplňovat. Ale některé návrhy zákonů (ochrana oznamovatelů, lobbing) jsou hotové a jde jen o to, aby prošly celým legislativním procesem," doplnila ministryně.

Část opozice spojuje hodnocení stavu právního státu právě s Babišem. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové předseda vlády trvale porušuje základní zásady právního státu. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) má dojem, že skutečným a neřešeným problémem České republiky je premiérův střet zájmů. Na ten poukázal též předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Poslanec ANO Jaroslav Bžoch považuje za důležité, že zpráva jako celek pro ČR vyznívá pozitivně. Na výtkách kolem střetu zájmů podle něj ČR dlouhodobě s komisí spolupracuje. Předseda KSČM Vojtěch Filip výhrady komise nesdílí, měla by podle něj řešit spíše nárůst vlastní byrokratické struktury.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější