Babiše i podruhé zprostil soud obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.
Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 14. února 2024 16:06
Sdílej:

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přitom pro Babiše opět navrhoval tříletou podmínku s odkladem na pět let a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. Bývalý předseda vlády ve své vlastní závěrečné řeči prohlásil, že žádný trestný čin nespáchal.

Babiš už během dopoledního soudního jednání zdůraznil, že padesátimilionovou dotaci později firma vrátila a on sám věnoval stejnou částku na charitu. Obžalobu, které čelil společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou, považuje za účelovou.

Expremiér trvá na své předchozí výpovědi z podzimu předloňského roku. Čapí hnízdo podle něj bylo vždy zamýšleno jako rodinný podnik. Předseda hnutí ANO vnímá i jisté pochybnosti v rozhodnutí pražského vrchního soudu ohledně důvodu převodu akcií. Kritizoval také přístup justice k nemoci dcery Adriany.

Krátkou výpověď dnes poskytla soudu také Nagyová, která prohlásila, že v předchozí výpovědi sdělila všechno, na co si ve vztahu ke kauze vzpomněla.

Babiš podle státního zástupce zařídil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení firmy Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal z toho důvodu, aby společnost splnila podmínky získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová pak úspěšnou žádost o dotaci podala.

V kauze padl před více než rokem nepravomocný rozsudek, podle kterého se vyčlenění společnosti za účelem získání dotace neprokázalo. Soud dospěl k závěru, že důvodem byly rodinné vztahy. Loni v září zrušil rozhodnutí pražský vrchní soud a nařídil důslednější prověření ekonomické perspektivy projektu.

Stalo se
Světové celebrity
Bonnie Tyler

Detaily pohřbu Bonnie Tyler: Na poslední rozloučení dorazily světové hvězdy!

V jihofrancouzském přístavním městě a na sousedním ostrově ve Velké Británii se konalo poslední rozloučení se světoznámou velšskou zpěvačkou Bonnie Tyler, která zemřela v červenci ve věku 75 let. Rodačka z Walesu, vlastním jménem Gaynor Hopkins, podlehla pooperačním komplikacím v nemocnici v Portugalsku, kde byla předtím hospitalizována kvůli akutnímu zákroku v oblasti střev. Zpěvačka s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavila hity jako Total Eclipse of the Heart nebo Holding Out For A Hero.

Světové celebrity
Dominika Gottová

Dominika Gottová hazarduje se zdravím!

Známý finský kytarista Timo Tolkki, který žije po boku Dominiky Gottové, se na sociálních sítích podělil o kulinářský zážitek z domova. Na stůl servíroval netradiční pokrm zvaný kuře s pečeným banánem, ovšem výsledná podoba jídla vyvolává spíše obavy než kulinářské nadšení.

Světové celebrity
Britská královská rodina zveřejnila novou fotku prince Louise.

Vévodkyně Kate prozradila nejoblíbenější píseň prince Louise!

Nejmladší syn britského následníka trůnu, princ Louis, si díky svému bezstarostnému vystupování na veřejnosti získal srdce mnoha příznivců královské rodiny. Jeho matka, princezna Catherine, v minulosti poodhalila střípek z jejich soukromí a prozradila, jaká je chlapcova oblíbená píseň. Přestože jeho rodiče rádi poslouchají moderní popovou hudbu, volba malého prince je o poznání tradičnější.

Světové celebrity
Bonnie Tyler

Rozloučení s Bonnie Tyler. Wales dal sbohem legendární zpěvačce

Více než měsíc po její smrti se dnes ve Velké Británii uskutečnilo poslední rozloučení s ikonickou velšskou zpěvačkou Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v červenci v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům. Bylo jí 75 let.