Vrchní soud v Praze dnes vynesl verdikt nad odvoláním týkajícím se kauzy Čapí hnízdo, v níž byli letos v lednu bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho bývalá poradkyně Jana Nagyová nepravomocně osvobozeni.
Výsledek rozhodnutí soudu zatím nebyl zveřejněn a bude sdělen až poté, co bude rozhodnutí doručeno státnímu zástupci a obhájcům. Novinářům to dnes řekla mluvčí soudu Kateřina Kolářová.
Písemné vyhotovení tohoto usnesení pravděpodobně nebude k dispozici dříve než za měsíc, protože věc je velmi komplexní a obsahuje více než 36 000 stran spisového materiálu.
Z procesních důvodů ale odvolací senát pravděpodobně rozhodl, že případ bude vrácen k novému projednání pražskému městskému soudu.
Odvolání proti rozsudku, kterým soud v lednu zprostil obžaloby Babiše a Nagyovou, podal v dubnu státní zástupce Jaroslav Šaroch.
Policie se případem zabývala od roku 2015 a Babiš s Nagyovou jsou stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna. Pražský městský soud případ projednával od loňského září.
Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce, podle vyšetřovatelů proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace.
Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš s Nagyovou ale vinu odmítají a podle soudce Jana Šotta se v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově.
Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.
Popová hvězda Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce oficiálně uzavřeli manželství během hvězdami nabitého obřadu, který v roli oddávajícího vedl komik Adam Sandler. Svatba se uskutečnila v newyorské aréně Madison Square Garden, kvůli čemuž musel být uzavřen jeden z nejrušnějších koridorů na Manhattanu. Podle dlouholeté publicistky slavné zpěvačky Tree Paineové zvolili novomanželé oblečení od módního domu Christian Dior a rozhodli se nemít tradiční družičky ani družby. Nevěstě šel za svědka její bratr Austin Swift a ženichovi jeho bratr Jason Kelce, bývalý úspěšný sportovec.
Katie Price zmeškala slavnostní londýnskou premiéru svého nadcházejícího filmu Jackie The Stripper, což vyvolalo značné obavy mezi jejími přáteli. Modelka a moderátorka se totiž raději rozhodla zůstat v Dubaji se svým manželem Lee Andrewsem. Přestože předtím přiletěla do Londýna kvůli propagaci svého dokumentu Katie Price: Nothing To Hide, v době konání premiéry už byla zpět ve Spojených arabských emirátech.
Plánovaná červencová cesta prince Harryho do Velké Británie by podle webu Express mohla představovat jednu z posledních reálných možností na urovnání dlouhodobých sporů s jeho bratrem, princem Williamem. Vztahy mezi oběma bratry jsou již několik let na bodu mrazu a dosud se vyznačovaly především vzájemným vyhýbáním a ignorováním.
První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
I nejvyšší politické kruhy ve Spojených státech amerických zasáhla jedna smutná zpráva ze šoubyznysu. Dokonce i prezident Donald Trump totiž oplakává úmrtí zpěváka Victora Willise z legendární skupiny Village People, která se celosvětově proslavila hitem YMCA. Willisovi bylo 74 let.
Severočeští policisté se zabývají případem primáře děčínské nemocnice, na kterého nadřízení podali trestní oznámení. Lékař je hned v několika případech podezřelý z vraždy. Na případ upozornila televizní stanice CNN Prima News.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i na jaře. V květnu se stal otcem Mirai Navrátil, frontman populární kapely Mirai. Syna Jonatána přivedla na svět jeho partnerka Sára, kterou s hudebníkem pojí i láska k horám. Ta nepolevila ani během prvních týdnů rodičovských povinností.
Slovenskou uměleckou scénu zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel textař, producent a manažer Martin Sarvaš, který se autorsky podílel na hitech nejslavnějších slovenských kapel, například Tublatanky, Elánu či Teamu.
Charlotte Gottová se poprvé proslavila duetem s tatínkem Karlem, který pro rodinné duo napsal Richard Krajčo. Pokud by si dívka chtěla zazpívat i přímo s Krajčem, má zřejmě smůlu. Dveře si zavřela jedním vlastním rozhodnutím.
Tropické počasí sice v úvodu července v Česku nepanuje, přesto na některých místech opět hrozí požáry. Může za to sucho a vítr. Nebezpečí je největší v části Moravy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová letos musela za dramatických okolností přehodnotit své působení na české podcastové scéně. Původně totiž spolupracovala s Ornellou Koktovou, jenže nakonec mezi oběma influencerkami došlo k rozkolu. Jaký byl jejich společný podcast pohledem jedné z tvůrkyň?
Poprvé od května se v Česku řeší, jak budou otevřené obchody. Na dveře totiž klepou dva červencové svátky na přelomu tohoto a příštího týdne. Tradičně tak panuje nejistota ohledně otevírací doby prodejen.