Babišovi právníci chtěli nahlížet do spisů NSZ

Právníci předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v roce 2020 usilovali o možnost nahlédnout do spisů Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), které souvisely s potenciálním střetem zájmů tehdejšího premiéra. Podali jménem Babiše žalobu na NSZ. Krajský soud v Brně ji odmítl. Dnes Babiš dosáhl u Nejvyššího správního soudu (NSS) zrušení rozhodnutí krajského soudu, nicméně nejvyšší instance správního soudnictví žalobu sama znovu odmítla, jen z jiných důvodů. ČTK to zjistila z úřední desky.

Andrej Babiš

Babiš čelil podezření, že jako politik v rozporu se zákonem o střetu zájmů stále ovládal média spadající pod holding Agrofert. Babiš to vždy odmítal, poukazoval na to, že holding převedl do svěřenských fondů. Středočeský krajský úřad dospěl k názoru, že přestupek se nestal a řízení pravomocně zastavil.

NSZ pak zvažovalo možnost podat správní žalobu ve veřejném zájmu. Nakonec ale tehdejší šéf žalobců Pavel Zeman neshledal závažný veřejný zájem, žalobu proto nepodal, což oznámil v červenci 2020.

V listopadu 2020 podal Babiš ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti údajnému nezákonnému zásahu, který spatřoval v odepření možnosti nahlédnout do spisů NSZ. Žalobcem byl tedy tehdejší premiér, žalovanou stranou vrcholný článek soustavy státního zastupitelství.

Krajský soud žalobu odmítl jako nepřípustnou kvůli nenaplnění podmínky subsidiarity, tedy v podstatě kvůli tomu, že Babiš nevyčerpal jiné prostředky obrany.

NSS dnes sice vyhověl Babišově kasační stížnosti, ale jen proto, aby žalobu sám odmítl z obecněji platného důvodu. "NSS dospěl k závěru, že žaloba nemohla být věcně projednána, a to pro nedostatek podmínky řízení spočívající v nedostatku pravomoci soudů ve správním soudnictví," stojí v rozhodnutí. Justice se tedy vůbec neměla žalobou zabývat.

Babišův potenciální střet zájmů opakovaně řešil městský úřad v Černošicích, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije. V roce 2019 uložil Babišovi pokutu 200.000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Hejtmankou Středočeského kraje tehdy byla Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Později se Transparency International na černošický úřad obrátila znovu s tím, že má nové důkazy. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení a úřad uložil pokutu 250.000 korun. Středočeský kraj ale pokutu znovu zrušil s odůvodněním, že ve stejné věci už jednou pravomocné rozhodnutí padlo a znovu stejný přestupek řešit nelze.

Témata: Andrej Babiš

Vláda bude o zvýšení rozpočtu na filmové pobídky jednat, řekl Baxa

03.07.2022 15:42 Aktualizováno Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda…

Česko pomůže při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala

03.07.2022 14:41 Aktualizováno Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Koalice zvažuje zavedení daně na nezaslouženě zvýšené zisky firem

03.07.2022 14:01 Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli…

Zeman zvažoval, že kvůli výhradám nejmenuje Balaše. Podpořil dodávky…

03.07.2022 13:47 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

NATO zřejmě ratifikuje vstup Švédska a Finska na začátku podzimu

03.07.2022 13:28 Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že Parlament ratifikuje vstup Švédska a Finska do…

Hasiči v noci dohasili požár haly v Zápech u Prahy, odklízení potrvá další…

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Zeman: Úvahy o možném zestátnění ČEZ nejsou pravicové, úsporný tarif na…

03.07.2022 12:17 Aktualizováno Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v…

Poslanci se příští týden sejdou na třech schůzích, budou řešit plasty i…

03.07.2022 10:32 Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu…

Česko už udělilo víza 386.734 uprchlíkům z Ukrajiny

03.07.2022 09:45 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května

03.07.2022 08:46 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května.…

Související:

Nejnovější