Babišovou zastupoval na valné hromadě k Čapímu hnízdu člen dozorčí rady

Na valné hromadě k Čapímu hnízdu v lednu 2008 zastupoval Moniku Babišovou advokát Václav Knotek, který byl ale zároveň členem dozorčí rady firmy, což bylo v rozporu s tehdejšími zákony i stanovami společnosti. Dnes to uvedla Česká televize (ČT).

Monika Babišová

Valné hromady, na které byl změněn název firmy právě na Farma Čapí hnízdo a do představenstva se dostala nyní obžalovaná Jana Nagyová, se účastnila i právnička Gabriela Knapová. Knotka i Knapovou tento týden předvolal soud jako svědky v případu kolem dotace na stavbu farmy, oba s odkazem na povinnost advokátní mlčenlivosti odmítli vypovídat.

Kromě Nagyové je v případu stíhán i předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová, která nyní za ANO kandiduje v Jihlavě v senátních volbách, podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Česká televize s odkazem na odůvodnění obžaloby státního zástupce Jaroslava Šarocha uvedla, že není jasné, koho Knapová na valné hromadě zastupovala. "To by mělo ve spojení s neplatnými hlasy Mgr. Knotka za následek, že rozhodnutí této mimořádné valné hromady by nebyla platná," cituje ČT obžalobu. Žalobce podle České televize zpochybňuje i následný převod akcie premiérova syna Andreje Babiše mladšího do vlastnictví jeho švagra Martine Herodese.

Ani na dalších valných hromadách nebylo podle obžaloby přitom jasné, koho advokáti zastupovali. Právníci následně při sloučení společnosti Farma Čapí hnízdo se společností Imoba akcie sami prodali, policie ale nezjistila, jak je získali. Podle Šarocha je ale nutné rozhodnutí valné hromady akceptovat, pokud by byly změny ve vedení firmy neplatné, zpochybnilo by to totiž všechny další kroky společnosti Farma Čapí hnízdo, včetně podání žádosti o dotaci.

Podle obžaloby také syn bývalého premiéra nemohl podepsat smlouvu o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, protože byl v té době v USA, uvedla dnes ČT. To, že by listinu podepsal, odmítl v polovině září u pražského městského soudu i Babiš mladší. Uvedl, že až později připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. K závěru, že na listině o převodu akcií s určitou mírou pravděpodobnosti není podpis Babiše mladšího, dospěl i písmoznalec.

V období, kdy došlo k převodu akcií, byla v USA podle policie opakovaně použita platební karta Babiše mladšího. Na dotaz státního zástupce, zda ji někomu půjčoval, Babiš mladší odpověděl, že ani jednou. Zároveň odmítl, že by někomu tehdy udělil plnou moc ke svému zastupování.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější