Bachmut podle wagnerovců padl, Ukrajina mluví o kritické situaci

Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin tvrdí, že jeho vojáci dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny, o které se svádí boje dlouhé měsíce. Kyjev to popřel, zároveň ale přiznal, že situace na místě je kritická. Ukrajinská armáda se drží v posledním městském okrsku.

Ukrajinská armáda

Prigožin ještě v pátek tvrdil, že je nepravděpodobné, že by jeho bojovníci v příštích dnech dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. "Je tu čtvrť známá jako 'letadlo', je jako nedobytná pevnost vícepodlažních budov na jihozápadě Bachmutu, kde probíhají neuvěřitelně těžké boje," řekl.

Dnes ale podle Reuters uvedl, že se jeho jednotkám podařilo město obsadit. Rusové se snaží dobýt Bachmut v Doněcké oblasti od loňského srpna. Je to nejdelší a nejkrvavější bitva ve více než rok trvající ruské invazi. Před vypuknutím války žilo v tomto městě asi 70 000 lidí.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová ale jeho slova popřela a tvrdí, že se ve zmíněném okrsku vládní vojáci stále drží. Zároveň ale přiznala, že situace na místě je kritická.

"V Bachmutu probíhají těžké boje. Situace je kritická. Naše jednotky udržují obranu v okrsku Litak. V současné době naši obránci kontrolují některá průmyslová a infrastrukturní zařízení v této oblasti i soukromý sektor," uvedla podle serveru Ukrajinska pravda.

"Není to pravda. Naše jednotky v Bachmutu dál bojují," popřel Prigožinovo prohlášení i mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Krátce předtím přitom uvedl, že se Rusům nedaří dobýt ukrajinské pozice ve městě a poukazoval i na místní úspěchy ukrajinské armády. 

Ukrajinské síly v posledních dnech uváděly, že na frontě u Bachmutu denně postupují o stovky metrů. Podle nedávného vyjádření znovu získaly asi 20 čtverečních kilometrů území kolem města ve východní Doněcké oblasti, které bylo obsazeno ruskými invazními silami.

Maliarová v průběhu týdne uvedla, že "nepřítel postupuje do jisté míry v samotném Bachmutu a zcela ničí toto město dělostřelectvem". Zároveň Moskva shromažďuje vojáky profesionálních výsadkářů, řekla. "Skutečnost, že obrana Bachmutu trvá tolik měsíců a v určitých oblastech dochází k pokroku, svědčí o síle našich bojovníků a vysoké úrovni profesionality obranného velení," tvrdila.

Připomněla, že "nepřítel má výhodu v počtu lidí a zbraní". Zároveň řekla, že Rusko nebylo schopno realizovat své plány "od loňského léta, díky akcím naší armády" v regionu. Postup ukrajinské armády Rusko nijak nekomentuje.
 

Kachovská přehrada skutečně vybuchla, potvrzují data seismologů

09.06.2023 20:49 Norský seismologický institut NORSAR v pátek uvedl, že zaznamenal "explozi" v oblasti, kde stojí…

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

09.06.2023 18:25 Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala,…

Rusko začne v červenci rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku

09.06.2023 15:33 Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července…

EU plánuje nová pravidla proti obcházení protiruských sankcí

09.06.2023 14:35 Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU…

Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

09.06.2023 12:11 Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s…

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na Záporoží, boje pokračují

09.06.2023 09:03 O útočných operacích ukrajinské armády informují v pátek další velká světová média v čele s BBC. Už…

Záběry z dronů nepodporují ruské tvrzení o útoku na přehradu raketami

08.06.2023 21:53 Záběry z dronů prezentované agenturou AP, které ukazují zhroucení ukrajinské přehrady a zatopení…

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Související:

Nejnovější