Balaš: Případy sexuálního obtěžování na univerzitách je nutné razantně řešit

Případy sexuálního obtěžování na univerzitách je podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) nutné razantně řešit. O dění na některých fakultách chce se zástupci vysokých škol tento týden jednat. ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Podezření na obtěžování studentek nyní řeší Univerzita Karlova (UK) v Praze či Masarykova univerzita v Brně.

Vladimír Balaš

"Co se týče sexuálního obtěžování v prostředí vysokých škol, tak takové chování pedagogů je samozřejmě naprosto neakceptovatelné a nelze jej v žádném případě tolerovat. Podle ministra Balaše je nutné tyto věci na školách řešit razantně a chce tato témata otevřít na konferenci rektorů vysokých škol," uvedla mluvčí. Shromáždění k 30. výročí založení České konference rektorů se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Praze.

Vysoké školy nebo jednotlivé fakulty v posledních letech zřizují pozici ombudsmana nebo důvěrníka, kterým může zájemce nevhodné chování ve škole hlásit. Ombudsmana nyní mají třeba dvě fakulty Akademie múzických umění v Praze, Univerzita Karlova a některé její fakulty, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Technická univerzita v Liberci. Z iniciativy současné vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové vznikla Školská ombudsmanská platforma, která tyto osoby sdružuje. Platformu řídí a rozvíjí současná ombudsmanka FAMU Pavlína Junová, ombudsman DAMU Petr Polák, ombudsman Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Šotola a jeho zástupkyně Michaela Antonín Malaníková a ombudsmanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Pavla Špondrová, uvedla AMU, která setkání ombudsmanů letos v lednu hostila.

Lednová uvedla, že ministerstvo poskytuje peníze na rozvoj poradenských center a ombudsmanů ve školách. "Ministerstvo má samozřejmě zájem na utváření kvality prostředí na vysokých školách, i proto poskytuje prostředky na rozvoj této oblasti," řekla.

Podezření ze sexuálního obtěžování studentek Fakulty humanitních studií UK ze strany některých vyučujících podle vyjádření mluvčího Václava Hájka na univerzitě řeší komise, o jejímž ustanovení rozhodla rektorka Milena Králíčková. Komise nyní sbírá a analyzuje svědectví z řad studentů, absolventů i pracovníků fakulty, uvedla na webu fakulty její děkanka Marie Pětová. Děkan pedagogické fakulty UK Michal Nedělka zase minulý týden informoval, že fakulta řeší podezření z nevhodného chování pedagoga vůči studentkám a studentům fakulty v pregraduálním i postgraduálním studiu.

Údajným obtěžováním studentek se zabývala také Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Dění na fakultě možná povede ke změnám v organizaci fakulty i studia a ve hře je i zrušení některých kurzů, uvedla škola v tiskové zprávě.

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Související:

Nejnovější