Bartoš: Česko dá na digitalizaci 40 miliard korun z plánu obnovy

Česko vynaloží přibližně 40 miliard korun z Národního plánu obnovy (NPO) na rozvoj e-governmentu, elektronického obchodování a digitální transformaci. Na konferenci Digitální Česko to dnes uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). ČR má v rámci Národního plánu obnovy získat z EU celkem 180 miliard korun.

Ivan Bartoš (Piráti)

Jako jednu z priorit Bartoš zmínil zavedení celoevropské digitální identity a digitálního podpisu, posilování kybernetické bezpečnosti spolu s tím, jak se zvyšuje množství dat v kyberprostoru, a také vzdělávání IT odborníků. Základem je strategie Digitální Česko, která vznikala několik posledních let.

"V době covidu a války na Ukrajině se ukázalo, jak důležitá je digitální transformace, tedy digitalizace státu a jeho služeb. Protože to je stát, který vstupuje nejen do života občanů, ale i firem, které se státem komunikovat musí," uvedl Bartoš.

Podle místopředsedkyně Evropského parlamentu Dity Charanzové (za ANO) je Česko v evropském indexu digitální ekonomiky na 18. místě. Exceluje v elektronickém obchodování, naopak zaostává v nákladech na širokopásmové připojení nebo se potýká s nedostatkem digitálně kvalifikovaných pracovníků.

"Pokud se chceme posouvat dále, tak to není o čerpání dotačních programů, ale o vytvoření inovačního prostředí, ve kterém se budou instituce digitalizovat a vytvářet nové technologie," uvedl na dnešní konferenci bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

V rámci předsednictví v EU se chce Česko podle Bartoše mimo jiné zaměřit občana a jeho data na jednotném evropském trhu.

Kvůli dopadům pandemie covidu Evropská unie připravila pro členské státy mimořádný fond, NPO je podkladem pro jeho čerpání. Česká republika má možnost získat asi 180 miliard korun. V souvislosti s uprchlickou krizí v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu by ČR mohla dostat dalších deset až 15 miliard korun, řekl dříve Bartoš.

NPO je rozdělen na šest hlavních oblastí, které z něj budou financovány. Jde o infrastrukturu a takzvanou zelenou transformaci, digitalizaci, vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, a zdravotní prevenci. ČR musí průběžně plnit nastavené úkoly. Podporu z plánu obnovy je možné čerpat nejvýše do 31. prosince 2026.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější