Česko by chtělo využít miliardu eur (24,9 miliard korun) z mimořádného fondu obnovy Evropské unie na stavbu ubytování a další náklady spojené s péčí o lidi prchající z Ukrajiny před ruskou invazí. Novinářům to dnes v Bruselu řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který o tomto záměru hovořil s činiteli Evropské komise. Ministerstvo podle něj plánuje v dubnu spustit program podpory pro obce a kraje zajišťující bydlení pro Ukrajince.
Česko patří po výrazně nejvytíženějším Polsku k zemím, kam z válkou zasažené Ukrajiny utíká nejvíce lidí. Tři týdny po začátku ruského útoku se do Česka uchýlilo na 300.000 Ukrajinců, zejména žen s dětmi. Řada obcí nyní řeší nedostatek kapacit pro jejich ubytování, s čímž chce ministerstvo pomoci prostřednictvím dotačního programu.
Podle Bartoše by na to ČR mohla využít zhruba desetinu částky, kterou má k dispozici ve fondu určeném k oživení ekonomik zasažených covidovou krizí. Ten unijní exekutiva spojila s plněním řady kritérií včetně klimatických či digitálních a také reformních programů, na něž jsou peníze navázány.
"Myslím, že příchod toho většího množství lidí naplňuje podstatu toho fondu," řekl Bartoš, který o možnosti nového využití přidělených peněz hovořil například s eurokomisařkou pro kohezní politiku Elisou Ferreiraovou. Dodal, že žádný jasný signál v Bruselu nedostal a komisi musí plán teprve oficiálně předložit. Česko by kvůli tomu patrně muselo upravit národní plán obnovy, jehož schválením komisí je čerpání peněz z fondu podmíněno.
EK zatím prostřednictvím nařízení CARE umožnila členským zemím pokrývat výdaje spojené s bezprecedentní uprchlickou vlnou z kohezních fondů z končícího rozpočtového období 2014 až 2020. Česko má však podle Bartoše všechny dosud nevyčerpané peníze vázány smlouvami a jejich objem by bez toho nestačil.
Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Edoardo Mapelli Mozzi, manžel britské princezny Beatrice, poskytnul po klidnějším létě exkluzivní rozhovor magazínu The Gentleman's Journal. V rámci tradiční relace zaměřené na život, styl a osobní hodnoty odkryl své soukromí, oblíbené rituály i pohled na rodinný život.
Hledání nového představitele legendární agenta 007 spěje do finále a fanoušci se mohou těšit na výraznou změnu. Producentka Amy Pascalová potvrdila, že jméno nového Jamese Bonda by mělo být oficiálně oznámeno koncem tohoto roku.
Meghan Markle opět vzbudila vlnu kritiky v britských královských kruzích, když na sociálních sítích zveřejnila snímky ze své nedávné rodinné návštěvy ve Velké Británii. Mezi sdílenými záběry nechyběly ani fotografie jejích dětí či momentky z rodinného sídla Althorp, kde je pohřbena princezna Diana. Podle odborníků šlo o další pokus vévodkyně ze Sussexu připomenout se veřejnosti a maximalizovat svou viditelnost.
Třiapadesátiletý James Haven, bratr slavné herečky Angeliny Jolie, veřejně promluvil o své sexuální orientaci a přihlásil se ke gay komunitě.
Populární hollywoodští herci Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu své svatby, na kterou pozvali rodinu a nejbližší přátele. Novomanželé si pro tuto výjimečnou událost pronajali luxusní venkovský hotel Beaverbrook v britském hrabství Surrey. Celý pronájem rozlehlého panství nedaleko hercova jihozápadního londýnského domova měl stát více než 670 tisíc dolarů.
Emma Heming Willisová, manželka slavného herce Bruce Willise, nedávno otevřeně promluvila o svých pocitech viny, které prožívala během oslav svých padesátých narozenin. Slavný představitel akčních filmů se v roce 2022 stáhl z veřejného života kvůli vážným zdravotním problémům a o rok později mu byla diagnostikována frontotemporální demence.
Herečka a moderátorka Whoopi Goldbergová se v nedávném rozhovoru pro podcast Keke Palmerové ohlédla za svou bohatou kariérou a odhalila, že jen o fous unikla dvěma svým nejslavnějším filmovým úlohám. Držitelka prestižního ocenění EGOT přiznala, že o ni tvůrci kultovního romantického snímku Duch z roku 1990 zpočátku vůbec nestáli. Když se tehdy dotazovala, proč ji castingoví agenti nezavolali na zkoušky, dostala odpověď, že její účast odmítli ze strachu, že by svou přítomností diváky z filmu vytrhla.
Britský princ Harry čelí dalším komplikacím v souvislosti s nadcházejícími Invictus Games, které se uskuteční v roce 2027 v britském Birminghamu. Vévoda ze Sussexu by si totiž přál, aby ho na této významné sportovní události podpořil jeho otec král Karel III. a stanul po jeho boku.
Královna domácího vaření Martha Stewart se bez zbytečných příkras vyjádřila k novým kulinářským a lifestylovým aktivitám Meghan Markle, které vévodkyně rozjíždí po svém odchodu z britské královské rodiny. Obě ženy se nedávno setkaly na jedné kalifornské večeři, kde spolu prohodily několik slov, avšak Stewart si své kritické hodnocení nechala až pro média.
Češi si alespoň na krátký čas odpočinou od tropických teplot. Podle aktuální předpovědi však na další vedra dojde ještě během probíhajícího týdne. Nedělní maxima budou šplhat výrazně přes 30 stupňů.
Kdo bude Česko reprezentovat na Oscarech? Výběr kandidáta pokračuje. Akademici původně vybírali z deseti snímků a počet již zúžili na polovinu. Informovala o tom Česká filmová a televizní akademie.
Uplynulo v pondělí již patnáct let od okamžiku, který změnil Agátě Hanychové život. Tehdy ji všichni znali jako rebelku ze stránek bulvárních médií. Jenže v létě 2011 se začal psát docela jiný životní příběh.