Bartoš považuje za priority přepracování stavebního zákona či rozvoj regionů

Ivan Bartoš (Piráti)
Ivan Bartoš (Piráti), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 17. prosince 2021 19:03 | akt. 17. prosince 2021 19:45
Sdílej:

Prioritami ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jsou podle Ivana Bartoše (Piráti) přepracování stavebního zákona, posílení transparentnosti veřejných zakázek i strategické plánování regionálního rozvoje. Řekl to dnes na tiskové konferenci po uvedení do úřadu.

Bartoš se podle premiéra Petra Fialy (ODS), který ho do funkce doprovodil, dlouhodobě zabývá veřejnou správou a byl velmi aktivní při přípravě stavebního zákona předešlou vládou. Na vedení MMR je podle něho proto velmi dobře připraven.

Česká republika se podle Bartoše potýká s bytovou krizí. "Už teď je pozdě s řešením, které musí bezodkladně přijít," řekl nový ministr. Důraz chce klást na digitalizaci stavebního řízení a tím i na jeho zrychlení. Rychlejší výstavbu nových bytů lze podle Bartoše zajistit ve spolupráci s obcemi. "Máme proto ambici představit zákon o dostupném bydlení, aby skutečně obce měly nástroje, možnosti, metodologii, ale i finanční podporu, aby mohly stavět a zvyšovat svůj bytový fond," uvedl dále. Opozice ještě před volbami podle Bartoše připravila vlastní verzi stavebního zákona. Bude podle něj stavebním kamenem pro přepracování schváleného znění, které předložila předchozí vláda.

S ohledem právě na vytváření dostupného bydlení Bartoš nevylučuje ani pokračování rozvíjení nástroje PPP (partnerství veřejného a soukromého sektoru). MMR ještě pod vedením předchozí ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) tento nástroj před sněmovními volbami použilo k vytvoření pilotního projektu výstavby nájemních bytů.

Bartoš se chce dále zaměřit na efektivitu, čerpání a transparentnost veřejných zakázek. Chce, aby do nich mohly vstupovat i malé a střední firmy, kdy je podle něj nyní administrace v mnoha případech složitá. Transparentnost a účelnost Bartoš zdůraznil i v případě rozdělování evropských dotací. Zároveň je podle něj třeba vyhovět požadavkům Evropské komise.

Další prioritou MMR bude podle Bartoše řízení regionálního rozvoje, a to na základě dat. Chce, aby i zde důležitou roli sehrála digitalizace. Regiony v ČR jsou podle něj různě silné a mají odlišné potřeby. Snahou bude maximálně snížit rozdíly mezi bohatými a chudými regiony. Bartoš také uvedl, že hodlá řešit také lázeňství a cestovní ruch, tedy odvětví výrazně zasažená koronavirovou krizí.

V tiskové zprávě poté ministr uvedl, že v rámci nově vzniklé vlády vznikne Vládní výbor pro regionální politiku, který by měl koordinovat politiku všech resortů, které mají dopad na regiony. "Propasti mezi regiony se zvětšují, a pokud to budeme přehlížet, může to nakonec rozervat celou zemi. Regionální politika státu musí být založena na datech tak, aby u všech projektů byl zřejmý jejich dopad na regionální soudržnost a byly realizovány ty, které regionální nerovnosti zmírní, " uvedl Bartoš. A tím konečně dojde k posílení koordinační role MMR, jak ji zmiňuje kompetenční zákon, dodal.

Stalo se
České celebrity
Aňa Geislerová

Geislerovou ocení na festivalu. Nebude sama, cenu dostane i Lábus

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.

Domácí
Miloš Zeman

Pavel není erudovaný politik, míní Zeman. Prezidentovi se prý nedá věřit

Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem. 

České celebrity
Jitka Boho

Byla tam i žádost o ruku. Jitka Boho přiznala ctitele

Vztahy Jitky Boho nejsou neznámou. Zejména ten poslední s hercem Lukášem Langmajerem se v médiích řešil hodně, takže lidé dobře vědí, že modelka je znovu k mání. Jak sama prozradila, o nápadníky nemá nouzi. 

Počasí
Léto, ilustrační fotografie.

Výhled počasí do konce července. Meteorologové řekli, kdy bude nejvíce pršet

Příští týden bude teplejší než ten probíhající, poté se opět nepatrně ochladí. Taková jsou očekávání meteorologů, kteří připravili aktuální dlouhodobý výhled. Nejvíce srážek má pak spadnout na přelomu července a srpna.