Bartoš se sešel se Zemanem, hovořil o digitální agentuře

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na dnešní schůzce prezidenta Miloše Zemana seznámil detailněji s Digitální a informační agenturou (DIA), která propojí informační systémy státní správy. Hovořili také o zlepšení dostupnosti bydlení nebo o návrhu na úpravu prezidentských pravomocí. Bartoš to dnes sdělil ČTK. O schůzce na twitteru informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ivan Bartoš (Piráti)

Bartoš uvedl, že se s prezidentem měl setkat už před Vánocemi, schůzka ale musela být přeložena na dnešek. Zemana seznámil s DIA, která začne pracovat na začátku dubna, a s kroky, které připravuje pro zlepšení služeb občanům a zefektivnění a zlevnění chodu státu.

"V nejbližší době jde například o e-dokladovku, tedy možnost mít občanku a řidičák bezpečně nahrané v telefonu. Shodli jsme se, že je potřeba konečně pohnout se sdílením dat mezi úřady, což uleví lidem, kteří nebudou muset stopadesátkrát vypisovat stejné údaje do formulářů, ale i úřadům jako takovým," přiblížil vicepremiér.

Se Zemanem probral také dostupnost bydlení, konkrétně připravovaný zákon o podpoře bydlení, či plánované investice do výstavby obecních nájemních bytů a podpory družstevního bydlení.

"Tématem setkání byl i návrh (předsedy poslaneckého klubu Pirátů) Jakuba Michálka na úpravu prezidentských pravomocí. Tedy například, aby musely být milosti spolupodepsané i předsedou vlády. Nebo aby mohl členy České národní banky prezident/ka jmenovat pouze se souhlasem Senátu," dodal Bartoš.

V souvislosti s pravomocemi hlavy státu se podle Bartoše stočila debata i k nedávnému rozhodnutí prezidenta nejmenovat Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Lidovci jeho odmítnutí označili za protiústavní a Hladík se do konce Zemanova mandátu stal na ministerstvu náměstkem. "On citoval ústavní právníky, kteří jeho krok potvrzují," uvedl Bartoš před jednáním vlády. Na téma se ale Zemana explicitně nedoptával.

Podání návrhu na Hladíkovo jmenování oddálila kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. "Je to role premiéra, který ho navrhuje. Já bych chtěl, aby vláda byla pokud možno kompletní a veškeré potenciální kauzy byly vyřešeny. Vždy to vládě dává nějaké stigma a ten ministr může být napadán," uvedl Bartoš.

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 09:42 Aktualizováno Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku dnes ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější