Bek na schůzce se Zemanem hovořil o českém předsednictví v EU

Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl dnes odpoledne v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem nekonfliktní diskusi o problematice českého předsednictví v Evropské unii, řekl novinářům po jednání. Rozhovor byl podle předsedy senátního evropského výboru poměrně konsenzuální.

Mikuláš Bek a Miloš Zeman

"Domluvili jsme se na případném pokračování konzultací v téhle věci, pokud budu jmenován do funkce ministra," řekl Bek. Českou republiku podle něj čeká v rámci předsednictví, které nastane v druhé polovině příštího roku, mimořádně významné téma legislativního balíčku Fit for 55, jehož cílem je snížení emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990.

Česko bude podle Beka moderovat diskusi o některých legislativních předlohách. "To bude velký úkol vzhledem k tomu, že pro Českou republiku je dekarbonizace významné téma s obrovskými dopady. Hledání konsenzu v této věci bude i na naší politické scéně hodně složité," uvedl bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet předsednictví Česka v EU o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Opoziční politici, ale i ekonomové a další osobnosti v létě kritizovali tehdejší rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu podle nich vláda věnovala.

"Měl bych mnohem lehčí situaci, kdyby vláda přidala mnohem víc, ale na druhé straně musíme hrát s notami, které máme," řekl Bek. Výrazné navýšení rozpočtu podle něj nyní nepřipadá v úvahu, najímat seniorní lidi a diplomaty tak krátce před začátkem předsednictví nemá smysl, míní.

"Prostě rozpočet bude úsporný. Pokud ho drobně navýšíme, bude to samozřejmě dobře, ale já si uvědomuji, v jaké rozpočtové situaci nová vláda bude, takže jsem realista," dodal Bek.

Zeman se v minulosti dostal s Bekem do sporu. Tehdejší rektor před volbami v roce 2013 odmítl vystoupení hlavy státu v prostorách univerzity. Podle Beka se dnes se Zemanem k minulosti nevraceli. "Nevedli jsme žádnou debatu o personáliích a osobních vztazích, to nebylo téma našeho rozhovoru," poznamenal.

Za Zemanem přijel v pondělí do Lán jako první z nominantů předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Hlava státu kandidáty bude přijímat v abecedním pořadí, dnes dopoledne Zeman jednal s nominantem na ministra kultury Martinem Baxou (ODS). Cyklus schůzek by měl skončit v pátek 10. prosince.

Nadále není jisté, kterého ze členů vlády se prezident případně chystá "vetovat". Spekulovalo se o nominantovi na místo ministra zahraničí Janu Lipavském (Piráti) a též právě o Bekovi.

Protože je prezident kvůli onemocnění covidem v izolaci, vypadá dnešní jednání s kandidáty podobně jako s Fialou a Bartošem. Nového premiéra jmenoval Zeman zpoza plexisklové bariéry, ve stejné místnosti se uskutečnila i další setkání.

Bek by považoval za mnohem větší zlo oddalovat jmenování nového kabinetu než sáhnout k technickým opatřením, která možná "můžou vzbuzovat údiv". "Tohle je nejlepší z těch špatných řešení, která máme v covidové situaci. Pro dialog to nebyla žádná překážka," doplnil.

Seznam kandidátů na ministry předal Fiala Zemanovi v polovině listopadu. V minulém týdnu se nominace kvůli spekulacím o svém podnikání vzdal místopředseda STAN Věslav Michalik. Hnutí na jeho místo vybralo bankéře Jozefa Síkelu.

U Slaného se srazil motocykl s autobusem a několika auty, na místě jsou…

22.05.2022 18:30 Na obchvatu Slaného na Kladensku se dnes v podvečer srazil motocykl s autobusem a dvěma osobními…

Na jezu na řece Úpě se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:18 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potravinové zásoby státu by Čechům vydržely na den. Navýšení by vyšlo na…

22.05.2022 16:55 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 16:03 Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

22.05.2022 14:40 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Přezkoumání rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH nebylo iniciativou…

22.05.2022 12:32 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Cestovní pojištění v nejbližších týdnech citelně zdraží

22.05.2022 10:30 Cestovní pojištění v nejbližších týdnech zdraží proti loňskému roku o deset až 17 procent. Vyplývá…

Fiala a BIS navrhují sladit terminologii zákona o zpravodajských službách

22.05.2022 10:10 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česká republika už udělila víza 350.795 uprchlíkům z Ukrajiny

22.05.2022 09:51 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:25 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Související:

Nejnovější