Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí optimisticky

Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede Evropská unie s Maďarskem kvůli obavám z porušování evropských hodnot. Bek po dnešním jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti, které vedl místo nepřítomného francouzského kolegy, mluvil o lepší atmosféře i obsahu debaty oproti minulému zasedání.

Mikuláš Bek

Eurokomisař Didier Reynders se vyjádřil kritičtěji a prohlásil, že unijní exekutiva v posledních měsících vnímá další znepokojující události v Maďarsku.

Unijní instituce již čtvrtým rokem vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Konzervativně-nacionalistické vládě premiéra Viktora Orbána vyčítají mimo jiné snahu o kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí či práv sexuálních menšin. Řada zemí a většina europoslanců zastává názor, že řízení nevede k výsledkům, a tlačí na to, aby Evropská komise využila novou možnost a Budapešti omezila čerpání z fondů. Orbán se k Bruselu staví kriticky a s odkazem na jasné vítězství v dubnových volbách tvrdí, že voliči jeho politiku podporují.

"Docela pozitivně mě naladil fakt, že jsme dnes opravdu měli dialog," řekl po jednání novinářům Bek. Konstatoval, že proti minulému zasedání se zlepšila atmosféra a nebylo slyšet jen řadu monologů. Zda se nějak Maďarsko s ostatními zeměmi sblížilo po obsahové stránce, ministr neřekl.

Podle komisaře Reynderse byly tématy dnešního jednání například nezávislost justice, svoboda projevu, korupce a střet zájmů v Maďarsku.

"Bohužel nemohu informovat o dalším pozitivním vývoji a je mi to líto," prohlásil po sezení s ministry. Komise podle něj za poslední téměř půlrok objevila v Maďarsku další problémy nabourávající bezproblémové fungování tamní demokracie a vládu práva. Například nedostatečný mediální prostor pro opozici před volbami, údajné využívání sledovacích prostředků maďarskou vládou či způsob jmenování členů orgánu regulujícího média.

Bek se dnes stal prvním českým ministrem, který v souvislosti s nadcházejícím předsednictvím vedl zasedání Rady EU, tedy členů všech 27 unijních vlád. Česko převezme vedení evropského bloku po Francii začátkem července, Bek však dnes zaskočil za francouzského kolegu, který nemohl přijet kvůli jmenování nové vlády v Paříži.

Spory okolo právního státu i další problémy ve vztahu Maďarska s ostatními zeměmi EU budou jedním z témat unijní politiky i pod českým vedením. Podle Beka chce Praha v nejbližších týdnech s komisí řešit, jak postupovat v řízení s Budapeští dál.

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 13:17 Aktualizováno Ruské a separatistické ozbrojené síly plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk, přestože Kyjev ještě…

Autobus v Pákistánu se zřítil do strže, zemřelo nejméně 19 lidí

03.07.2022 11:12 Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo…

Egyptské úřady po útoku žraloka uzavřely část pobřeží Rudého moře u Hurgady

03.07.2022 10:13 Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Ukrajina podle Lukašenka poslala na území Běloruska střely

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská FSB zadržela na Sibiři vědce, podezřívá ho z vlastizrady

02.07.2022 21:45 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude omezovat dodávky plynu, řekl…

02.07.2022 20:57 Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude pokračovat v omezování dodávek plynu plynovodem Nord…

Desítky hasičů nastoupily v Řecku jako záloha pro případ velkých lesních…

02.07.2022 19:11 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Seniorku v Egyptě zabil žralok. Ukousl jí ruku a nohu

02.07.2022 18:01 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel 35letý český občan

02.07.2022 17:28 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko zbourá sovětské památníky, včetně obřího pomníku sovětským vojákům

02.07.2022 16:35 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Související:

Nejnovější