Běloruská armáda poprvé sestřelila ruské drony

Írásnký dron Šáhid-136
Írásnký dron Šáhid-136, foto: YouTube
Libor Novák , newsbox.cz 26. listopadu 2024 11:42
Sdílej:

V noci z 24. na 25. listopadu vstoupilo do běloruského vzdušného prostoru rekordních 38 ruských útočných dronů typu Šáhid. Monitorovací skupina Belarusian Hajun uvedla, že alespoň jeden z těchto dronů byl sestřelen běloruským letectvem, což je vzácný případ aktivní reakce Běloruska na ruské vzdušné operace, uvedl server Kyiv Independent.

Incidenty s ruskými drony v Bělorusku nabývají na intenzitě. Tento rekordní počet dronů přichází v době, kdy Rusko zintenzivňuje své útoky na ukrajinská města. V téže noci Rusko vypustilo celkem 145 dronů na ukrajinské cíle, z nichž ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 71.

Podle zpráv Belarusian Hajun většina dronů pronikla podél jižní hranice Běloruska s Ukrajinou, především v oblasti Homelu. Běloruské letectvo během 24 hodin vzlétlo čtyřikrát, aby reagovalo na toto narušení vzdušného prostoru.

Přestože Bělorusko oficiálně nepodporuje ruskou invazi na Ukrajinu, na svém území hostí ruské vojáky a raketové systémy. Minsk doposud veřejně nevyjádřil nesouhlas s opakovanými dronovými incidenty, a to navzdory tomu, že tento nejnovější případ představuje největší ruskou dronovou operaci v běloruském vzdušném prostoru od začátku války.

Poprvé Bělorusko oficiálně přiznalo sestřelení ruského dronu nad svým územím 5. září. Tato noc znamenala teprve druhý známý případ takového zásahu.

Rusko v posledních měsících výrazně zvýšilo nasazení dronů proti ukrajinským civilním a infrastrukturním cílům. Prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem listopadu uvedl, že jen v říjnu Rusko vyslalo na Ukrajinu více než 2 000 dronů typu Šáhid.

Od srpna do října 2024 vypustilo podle ukrajinského letectva více než 4 300 dronů tohoto typu či jejich napodobenin.

Dronové útoky mají devastující dopad na civilní obyvatele. 25. listopadu ruský dron zaútočil na vesnici Solončaky v Mykolajivské oblasti právě ve chvíli, kdy tam byla distribuována humanitární pomoc. Při útoku bylo zraněno pět osob, včetně pracovníků humanitárních organizací a místních obyvatel.

Zintenzivnění ruských dronových operací, zejména na Ukrajině, přichází s příchodem zimy, kdy se očekávají energetické výpadky a zhoršení humanitární situace. Běloruská nečinnost vůči ruským operacím na svém území poukazuje na silnou závislost na Moskvě a její roli v širším konfliktu.

Ukrajina mezitím čelí rostoucímu tlaku, a to nejen z pohledu bezpečnostního, ale také humanitárního, což podtrhuje nutnost pokračující podpory ze strany mezinárodního společenství. 

Stalo se