Běloruský soud dnes poslal blogera a manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na 18 let do vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura BelTA. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu. Tribunál dnes odsoudil k dlouholetým trestům rovněž pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.
"Můj manžel Sjarhej Cichanouski byl odsouzen k 18 letům vězení. Diktátor se veřejně mstí svým nejsilnějším odpůrcům," reagovala na twitteru Cichanouská, která pobývá v exilu. "Zatímco ukrývá politické vězně v uzavřených procesech, doufá, že bude pokračovat v tichosti v represích. Ale celý svět se dívá," dodala. Soud s jejím mužem začal v červnu a konal se za zavřenými dveřmi. O procesu nebyly zveřejněny téměř žádné informace, podotkla agentura AFP, podle níž úřady zakázaly obhájcům veřejně vystupovat.
Verdikt si společně s Cichanouským vyslechlo také dalších pět aktivistů kritických k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Bývalý prezidentský kandidát Mikalaj Statkevič dostal 14 let vězení, blogeři Ihar Losik a Uladzimir Cyhanovič 15 let za mřížemi a aktivisté Dzmitryj Papov a Arcjom Sakav 16 let odnětí svobody. Šestice čelila mimo jiné obvinění, že chtěla v době loňských prezidentských voleb zorganizovat v zemi hromadné nepokoje.
Podle představitelů Evropské unie a Spojených států byli tito lidé oběťmi vykonstruovaných procesů. Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval varováním, že soudní řízení nebyla v souladu se zásadami právního státu, a vyzval Lukašenkův režim k ukončení kampaně proti zástupcům občanské společnosti, nezávislých médií či politické opozice.
"Tyto odsuzující verdikty jsou novými příklady nepodložených obvinění vznášených vůči běloruským občanům, kteří uplatnili své právo na projev a volali po svobodných a spravedlivých volbách," uvedl zase mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Polský prezident Andrzej Duda na twitteru vyjádřil solidaritu se všemi politickými vězni Lukašenkova režimu. "Dělá na mě dojem odvaha Bělorusek a Bělorusů, jejichž boj připomíná náš boj proti komunistickému režimu," uvedl. Do Polska, se v roce 1989 v jako první zemi tehdejšího východní bloku zhroutil komunistický systém, se v posledních letech uchýlilo mnoho zástupců běloruské opozice.
My husband, Siarhei Tsikhanouski, is sentenced to 18 years in prison. The dictator publicly takes revenge on his strongest opponents. While hiding the political prisoners in closed trials, he hopes to continue repressions in silence. But the whole world watches. We won't stop. ✊ pic.twitter.com/hdnHj8y6HZ
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) December 14, 2021
Cichanouski se loni chystal kandidovat v prezidentských volbách proti dlouholetému autoritářskému vůdci země Lukašenkovi. Úřady to však znemožnily a bezpečnostní složky Cichanouského loni v květnu zatkly během akce, při níž se sbíraly podpisy na podporu kandidatury jeho manželky. Ta se rozhodla kandidovat místo svého manžela.
V prezidentských volbách podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice, Evropská unie a některé další země se však domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která později uprchla do Litvy. V Bělorusku po volbách vypukly obrovské protesty, které policie brutálně potlačila a desetitisíce lidí zatkla. Podle nevládní organizace Vjasna je v této zemi v současné době 912 politických vězňů.
Běloruské soudy jsou kritizovány za to, že opakovaně vynášejí politicky motivované rozsudky nad členy opozice a disidenty, poznamenala agentura DPA. Navzdory mezinárodním protestům poslaly tribunály do vězení v posledních měsících několik významných představitelů opozice.
Například v září dostala jedenáct let vězení Maryja Kalesnikavová, která se podle tribunálu provinila mimo jiné spiknutím s cílem převzít moc. Kalesnikavová původně pracovala ve volebním štábu Viktara Babaryky, kterému úřady rovněž nedovolily kandidovat ve volbách. Kalesnikavová se poté postavila do čela opozice společně s Cichanouskou a Veronikou Capkalovou. Babaryku soud letos v létě poslal na 14 let do vězení. Z předních představitelů opozice dostal nejtvrdší trest Cichanouski, poznamenala dnes agentura AFP.
Počasí se tento týden začne pozvolna oteplovat. Po krátké mrazivé epizodě denní maxima vyrostou podle ČHMÚ.cz až nad 20 stupňů.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).