Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř 100.000 turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.
Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, dnes v Benátkách úřady napočítaly na 93.000 turistů. V severoitalském městě, v jehož historickém centru žije zhruba 60.000 obyvatel, dnes svítilo slunce, ale nebylo žhnoucí vedro jako v uplynulých týdnech. Davy turistů se tak vydaly na náměstí sv. Marka či k mostu Ponte di Rialto. Bylo mezi nimi 75.000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.
Plné dnes byly restaurace a na Canalu Grande panoval čilý ruch. U nástupišť vodních autobusů se tvořily fronty.
Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.
Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.
Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100.000 turistů.
Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.
Středočeští kriminalisté se již od uplynulého víkendu zabývají úmrtím ženy u Říčan. Tělo se našlo v lese, bez dokladů a osobních věcí. Policisté se obrátili na veřejnost s výzvou o pomoc se stanovením totožnosti zesnulé.
Česko slaví další medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Sbírku cenných kovů z olympiády završila Eva Adamczyková, která se vrátila pod pět kruhů po vážném zranění a následné mateřské pauze. Adamczyková skončila druhá ve finále snowboardcrossového závodu.
Maroš Kramár prolomil mlčení k dopravní nehodě, kterou měl pod vlivem alkoholu zapříčinit jeho syn. Sám Marko si již posypal hlavu popelem. Ani slavný otec se nedržel zpátky. Chlapec podle známého herce pochybil a je připraven nést si následky.
Při pohledu z okna to tak nevypadá, ale blíží se návrat zimního počasí. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek vydali varování před víkendovým sněžením a tvorbou sněhových jazyků.
Tentokrát to pro Ester Ledeckou na zimních olympijských hrách necinklo. Po překvapivém vyřazení ve čtvrtfinále paralelního obřího slalomu na snowboardu se trojnásobná olympijská vítězka upínala k lyžařskému super-G. Svou čtvrteční jízdu ale nedokončila.
StarDance se na podzim po pravidelné roční odmlce vrátí na televizní obrazovky. Podle nejnovějších informací na Kavčích horách přichystali jeden opravdu velký comeback. Do poroty by se totiž měl vrátit Zdeněk Chlopčík.
Česká hudební akademie rozhodla ve druhém hlasovacím kole o nominacích na Ceny Anděl Coca-Cola 2025. Tři šance na výhru mají pražské rapové trio GUFRAU a Victor Kal., se dvěma nominacemi jim sekundují Michal Prokop a Framus Five, Ben Cristovao, Mňága a Žďorp, Calin s Ewou Farnou, James Cole s Ideou nebo Dorota Barová. Slavnostním předáváním 11. dubna provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.
Počasí v Česku bude ještě dnes na únor nebývale teplé, ale na obzoru už je zásadní změna. Meteorologové dokonce vyhlížejí nebezpečné jevy, které mají nastat o víkendu. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
V areálu ZOO Praha byla zjištěna ptačí chřipka. Podezření na nákazu se objevilo po úhynu několika ptáků. Vyšetření následně nemoc potvrdilo. V zoologické zahradě sice byla zavedena mimořádná veterinární opatření, ale vstup návštěvníků nijak omezen není.
Jiřina Bohdalová v květnu oslaví 95. narozeniny, ale i někteří mladší lidé jí mohou závidět, jak je stále aktivní. Není ani vyloučeno, že jedna z nejslavnějších českých hereček natočí další celovečerní film. Je už nějaký projekt v procesu?
V Česku momentálně panuje spíše jarní počasí, ale ještě v tomto týdnu nastane zvrat. Potvrzuje to i předběžné varování meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří v sobotu a neděli očekávají sněžení.
Pozůstalí, přátelé či kolegové si dnes nepochybně vzpomenou na Patrika Hezuckého. Na tento čtvrtek totiž připadají jeho první nedožité narozeniny. Moderátorovi Evropy 2 by dnes bylo 56 let. V závěru loňského roku ale podlehl vážné nemoci.