Italské Benátky s příchodem nové turistické sezony spustí rezervační systém, aby omezily davy v historickém centru. Oznámil to tento týden starosta města Luigi Brugnaro poté, co během několika velikonočních svátků Benátky navštívilo kolem půl milionu lidí. Kdy povinnost rezervace pro návštěvu centra Benátek začne platit, oznámí podle deníku Corriere della Sera místní radnice s dalšími podrobnostmi v příštích týdnech.
"Je to správná cesta. Jsme první na světě s tímto obtížným experimentem," řekl Brugnaro. Podle něj radnice takto bude vědět, kolik lidí se v daném čase nachází v historickém centru, a bude na to moci reagovat.
Brugnaro oznámil, že radnice brzy spustí speciální webové stránky, na nichž se budou muset registrovat turisté, kteří chtějí centrum města navštívit. Nebude se to týkat těch, kteří si v Benátkách rezervují ubytování. Starosta řekl, že nesplnění povinnosti rezervace zatím nebude nijak postihováno. Nicméně ti, kteří se předem registrují, budou mít přednost například u pokladen muzeí či při nákupu jízdenek veřejné dopravy.
Od léta 2023 se radnice v Benátkách chystá za vstup do historického centra vybírat poplatek, jak už oznámila loni. Platit ho nebudou turisté, kteří si ve městě rezervují ubytování, a samozřejmě ani místní obyvatelé či jejich příbuzní. Podle loňských zpráv místních médií měly být na hlavních vstupních bodech do historického centra umístěny turnikety a vstupné by mělo být asi tři až deset eur (zhruba 75 až 250 Kč) podle sezony a počtu návštěvníků.
Benátky mají na 250.000 obyvatel, z toho asi 40.000 jich žije v centru. O velikonočních svátcích ale město navštívilo každý den přes sto tisíc lidí, v sobotu dokonce 160.000. Fronty se tak tvořily před nástupy do takzvaných vaporett, lodí zajišťujících ve městě na laguně veřejnou dopravu, před muzei či před vstupem do baziliky Svatého Marka. Chaos byl takový, že ho podle deníku Corriere della Sera místní policejní šéf Marco Agostini označil za "delirium".
Napjatou situaci mezi prezidentem a šéfem diplomacii se rozhodl okomentovat i Miloš Zeman, předchůdce Petra Pavla na Pražském hradě. Exprezident vyjádřil názor, že esemesky ministra Petra Macinky nejsou vydíráním. Zásadní však bude stanovisko policistů.
Čeští hokejoví fanoušci už pomalu vyhlížejí zimní olympijské hry, kde se po letech opět představí hvězdy z NHL, a věří v opakování úspěchu z Nagana. U toho před 28 lety nechyběl Jaromír Jágr, který sice pokračuje v kariéře, ale momentálně se raději užívá života.
Šéf české diplomacie Petr Macinka (AUTO) se den po vyhrocení sporu s prezidentem Petrem Pavlem setkal s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Podle svých slov se s ním nakonec nebavil o aktuálním napětí mezi sebou a hlavou státu. Zdůraznil také, že je zcela na Česku, koho pošle na summit aliance.
Blíží se víkend na přelomu ledna a února, který bude poměrně mrazivý. Ani přes den se totiž teploty nemusí na řadě míst dostat nad nulu. Může také slabě sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Legendární hudebník Ivan Mládek dostal o uplynulém víkendu smutnou zprávu. Zemřel jeden z hudebníků, který sehrál důležitou roli v začátcích Mládkovy hvězdné kariéry.
Předseda opozičních Starostů a nezávislých Vít Rakušan se ani dnes nestal novým místopředsedou Poslanecké sněmovny. Bude tak muset proběhnout další volba. Exministr oznámil, že je připraven se o funkci ucházet znovu.
Helena Vondráčková je sice v důchodovém věku, ale neustále koncertuje a dokonce se připravuje na největší show v kariéře, která ji čeká příští rok na fotbalovém stadionu v pražském Edenu. Přesto připustila, že existuje scénář konce její kariéry.
Je to týden, co Ivana Gottová oslavila kulaté 50. narozeniny. Ještě několik dní poté bylo tajemstvím, zda jubileum opravdu nějak slavila. Nyní se konečně objevily informace, které odhalují, co se v minulém týdnu dělo.
V Česku se v pondělí opět vzpomínalo na náhle zesnulého herce Pavla Nečase, který nečekaně zemřel na Silvestra. Bosse Matějku z televizního seriálu Okresní přebor připomněla hokejová Sparta, se kterou Nečas léta spolupracoval.
Očekávání meteorologů z posledních dní se mají naplnit. V Česku bude ve čtvrtek na některých místech sněžit tak vydatně, že si to žádá výstrahu, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napadne až 10 centimetrů nového sněhu.
Českou politikou od úterního odpoledne otřásá kauza esemesek, jejichž prostřednictvím vyvíjel ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nátlak na prezidenta Petra Pavla ve věci jmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí. Hlavy státu se veřejně zastala i první dáma Eva Pavlová.
Marta Jandová se podrobila lékařskému zákroku, který sama označila za nutný. Nejnovější operace souvisí s něčím, o čemž se zpěvačka svěřila již před časem. Lékaři totiž u dcery Petra Jandy odhalili potenciálně vážný problém.