Benda stáhl návrh snížit daň z loterií

Sazba daně z loterií se nesníží z 35 procent na původní výši 23 procent, jak to navrhoval poslanec ODS Marek Benda. Pro tuto kontroverzní změnu nenašel podporu ani uvnitř vládní koalice a dnes jej proto stáhl.

Marek Benda

"Pokládám návrh za správný a věřím, že se k němu příští rok vrátíme. Nyní na něm ale není koaliční shoda," zdůvodnil poslanec stažení návrhu, které bude muset Sněmovna ještě formálně potvrdit hlasováním.

Snížení chtěl Benda prosadit v rámci daňového balíčku, kterým chce vláda mimo jiné zavést daň z neočekávaných zisků pro energetické firmy a banky. Ministerstvo financí Bendův návrh podpořilo, sněmovní rozpočtový výbor jej ale jednomyslně odmítnul. O Bendově návrhu jednaly v úterý špičky vládní pětikoalice, ale ke shodě nedospěly. Snahu o snížení loterijní daně kritizovala také opozice.

Benda návrh na změnu zákona o dani z hazardních her zdůvodňoval tím, že platná úprava zvýhodňuje provozovatele jiných hazardních her, přestože některé z nich jsou pro společnost nebezpečnější a ziskovější. "Loterie se na vzniku patologického hráčství prakticky nepodílejí," uvedl Benda při zdůvodnění návrhu.

Původní sazba daně z loterií ve výši 23 procent platila do konce roku 2020, od ledna minulého roku byla zvýšena na 35 procent, tedy na úroveň sazby z dílčího základu daně z technických her. U všech ostatních dílčích základů daně z hazardních her zůstala zachována sazba daně ve výši 23 procent, uvedl ve zdůvodnění Benda.

Poslanec také poukázal na to, že podle zprávy o hazardním hraní v ČR za rok 2019, kterou vydal Úřad vlády, byly nejziskovějšími technické hazardní hry, které provozovatelům vynesly téměř 18 miliard korun, a kurzové sázky s výnosem 8,8 miliardy korun, přičemž zisk z loterií tvořil 7,2 miliardy korun.

Celkový hrubý výnos daně z hazardních her (bez daně z technických her) ke konci roku 2020 činil zhruba pět miliard korun, hrubý výnos daně z technických her ke stejnému datu činil 5,7 miliardy korun. Snížení sazby z loterií by snížilo výnos daně z hazardních her, který by byl ale podle poslance částečně kompenzován navýšením daně z příjmů právnických osob, neboť nižší daň z loterií a z kursových sázek by podle Bendy navýšila základ daně z příjmů právnických osob u provozovatelů těchto her.

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

30.11.2022 19:05 Aktualizováno Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný…

Janeček a Diviš si podali stížnost proti vyřazení z prezidentské volby

30.11.2022 18:05 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13…

ČEZ obdržel tři nabídky na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany

30.11.2022 17:33 Aktualizováno Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.…

Poslanci schválili rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun

30.11.2022 17:22 Aktualizováno Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek…

Volby prezidenta se budou moci zřejmě účastnit i lidé v karanténě nebo…

30.11.2022 15:41 Budoucího prezidenta zřejmě v lednu budou moci volit i lidé, kteří v té době budou v karanténě nebo…

Škoda po požáru hal v Mladé Boleslavi je téměř tři miliardy, žháři hrozí…

30.11.2022 14:44 Škoda po lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi například se součástmi pro nová auta je téměř tři…

Vláda připravuje aktualizace celostátních bezpečnostních strategií

30.11.2022 12:32 Vláda připravuje výrazné aktualizace veškerých celostátních bezpečnostních strategií, proces je…

Sněmovna debatuje o rozpočtu, vládní návrh počítá se schodkem 295 miliard

30.11.2022 10:39 Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) předpokládá, že vládou navrhovaný státní rozpočet…

V Česku dnes po třech měsících končí druhé kolo milostivého léta

30.11.2022 08:28 V Česku dnes po třech měsících končí druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky. Lidé mají…

Související:

Nejnovější