Benda uvedl, že by byl opatrný s označením válečných zločinů Ruska za genocidu

Předseda koaličního poslaneckého klubu ODS Marek Benda uvedl, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, byl by ale "lehce" opatrný" označit je za genocidu. Benda to řekl v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. S iniciativou přišli ve Sněmovně koaliční lidovci, jak je o to požádal na dubnovém sjezdu strany ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

Marek Benda

"Genocida je opravdu nějaké mezinárodně vymezené slovo. Dějou se tam strašné válečné zločiny," uvedl Benda k situaci na Ukrajině. Nazvání ruského postupu na Ukrajině genocidou by mohlo podle Bendy relativizovat holokaust, někdejší události v Arménii nebo ve Rwandě.

Lidovci přišli s iniciativou zhruba před dvěma týdny. Zatím není jasné, zda se poslanci budou zabývat návrhem takového usnesení už příští týden. Teze jsou podle předsedy jejich poslaneckého klubu Marka Výborného připraveny, chybí ještě stanovisko ministra zahraničí. Bez něj nelze tuto iniciativu ve vládní koalici završit.

Počátkem dubna označila Sněmovna vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami za válečný zločin podle mezinárodního práva. Česko by se podle usnesení mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině.

Ukrajinský parlament schválil v polovině dubna usnesení, v němž označil počínání ruské armády na Ukrajině za genocidu. Vyzval parlamenty, vlády a organizace ve světě, aby učinily totéž.

Benda se v debatě ostře střetls předsedou SPD Tomiem Okamurou, podle kterého by vláda Petra Fialy (ODS) měla s dalšími státy usilovat o mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Okamura poukazoval na to, že i kvůli konfliktu rostou ceny energií a stoupají a ještě budou stoupat ceny potravin. "Musíme tlačit na ukončení konfliktu," zdůraznil Okamura. Benda poukazoval na to, že už dva měsíce zaznívá, aby se na Ukrajinu nedodávaly zbraně nebo aby byla uzavřena mírová smlouva i tak, že Ukrajina ztratí další část svého území. "Zapomíná se, kdo je útočník a kdo se brání. Na koho má být vyvinut tlak, je (ruský prezident) Vladimir Putin," řekl Benda.

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko omezilo své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a ačkoliv nadále pokračují snahy o mírová jednání, prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.

Ruské ministerstvo obrany také uvedlo, že se vojska přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Boje na východě Ukrajiny aktuálně sílí.

Není navíc zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější