Ceny benzinu a nafty klesají. Litr benzinu Natural 95 zlevnil v úterý v mezidenním srovnání o 82 haléřů na 45,72 koruny, nafta zlevnila o 85 haléřů na 48,37 Kč. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda dnes uvedl, že tempo zlevňování z nedávných historických maxim je nadále rekordní a nekončí. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února, cena nafty a benzinu od té doby neustále rostla a dosáhla rekordních výšin.
Pohonné hmoty v Česku v úterý zrychlily obrátky svého zlevňování. Za dva uplynulé dny, od neděle do úterý, tak benzín zlevnil o 1,36 koruny na litr. "Jedná se o nejvýraznější dvoudenní zlevnění benzínu v historii sledování od začátku roku 2005," uvedl Kovanda. Rekordní je podle něho také zlevnění u nafty.
"Nafta v pondělí začala zlevňovat vůbec poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Ta a související sankce Západu proti Rusku vyvolaly paniku na světovém trhu s ropou, která tak v minulém týdnu zdražila do blízkosti svého historického cenového rekordu," uvedl Kovanda. Podle něj paniku na trhu s ropou využily v ČR zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice a "zjevně neobjektivně" si alespoň někteří z nich navýšili své marže. V Česku tak podle údajů Evropské komise ve dnech 21. února až 7. března nafta zdražila po přepočtu do eur druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU, a to o 20,1 procenta," uvedl Kovanda. Výrazněji v daném období rostla cena nafty už jen v Německu.
Ceny pohonných hmot v ČR budou podle Kovandy rychlým tempem zlevňovat i v dalších dnech. V následujícím týdnu lze očekávat pokles cen benzínu v průměru do pásma od 43 do 44 korun za litr. Nafta zlevní od pásma 46 až 47 korun za litr.
Nejlevnější benzin natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, litr tam vyjde v přepočtu na 45,29 koruny. Nejdražší je naopak v Praze, kde vyjde na 46,35 koruny. Nejlevnější naftu řidiči pořídí v v Moravskoslezském kraji, kde stojí průměrně 48,21 koruny. Nejdražší je nafta v Praze, kde stojí 49,19 koruny. Praha je jediným krajem, kde je průměrná cena nafty nad 49 korun.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.