Berlusconiho pohřeb v Miláně: Dorazili italští politici i Orbán

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi, foto: Instagram Silvio Berlusconi
Marek Novotný 14. června 2023 09:25 | akt. 14. června 2023 16:42
Sdílej:

V italském Miláně se ve středu odpoledne odehrál státní pohřeb významného politika a podnikatele Silvia Berlusconiho, který zemřel počátkem týdne ve věku 86 let na leukémii. Itálie kvůli úmrtí expremiéra vyhlásila státní smutek.

Smuteční obřad začal v katedrále Narození Panny Marie, které se říká také milánský dóm, v 15 hodin, kdy byly dovnitř přineseny Berlusconiho ostatky. Pohřbu se zúčastnily stovky smutečních hostů, zatímco tisíce Italů, včetně hlasitých fanoušků fotbalového klubu AC Milán, se sešly na přilehlém náměstí, kde pro ně byly připraveny dvě velké obrazovky.

Milánský arcibiskup Mario Delpini ve smuteční řeči nijak nekomentoval komplikovaný odkaz někdejšího premiéra. Podle církevního představitele šlo o úspěšného byznysmena, politika, který vítězil i prohrával, a notoricky známou osobnost. "Byl to muž s touhou žít, milovat a radovat se. Nyní se setkává s Bohem," řekl arcibiskup podle ABC News.

Pohřbu se zúčastnila současná premiérka Giorgia Meloniová či její předchůdci Matteo Renzi, Paolo Gentiloni a Mario Draghi. Přítomni byli i prezident Sergio Mattarella či kontroverzní politik Matteo Salvini. Ze zahraničních státníků dorazili maďarský premiér Viktor Orbán či katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání.

Berlusconi zemřel v pondělí v milánské nemocnici San Raffaele, informovala o tom agentura ANSA. Už předtím strávil během letošního roku v nemocnici 45 dní kvůli plicní infekci spojené s chronickou leukémií.

Šestaosmdesátiletý politik vedl Itálii z pozice premiéra mezi lety 1994 až 1995, 2001 až 2006 a 2008 až 2011. V závěru života byl opět senátorem, jeho strana Forza Italia je součástí vládnoucí koalice premiérky Meloniové.

Berlusconiho smrtí končí jedna z nejkontroverznějších politických kariér, napsala televize Sky News a připomněla například nechvalně proslulé "bunga bunga" večírky, které způsobily v Itálii velký politický skandál.

Světu však milánský rodák nebyl známý jen jako politik, ale také jako vlastník jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů světa AC Milán. Podle serveru DW jej sice v roce 2017 prodal, ale vzápětí koupil klub AC Monza, s nímž dosáhl postupu z třetí ligy do nejvyšší soutěže.

Stalo se
Magazín
Ilustrační foto

Sociálními sítěmi se šíří nová děsivá výzva. Policie před ní důrazně varuje

Děsivý incident na škole v německé oblasti Wilhelmshavenu a Frieslandu vyvolal velké zděšení a policie kvůli němu vydala naléhavé varování. Třináctiletý školák tam minulý týden škrtil svého spolužáka tak dlouho, dokud chlapec neupadl do bezvědomí. Kriminalisté nyní případ vyšetřují jako nebezpečné ublížení na zdraví a jsou přesvědčeni, že za útokem stojí takzvaná „škrticí hra“ (Choking Game) – životu nebezpečná zkouška odvahy, která se v poslední době masivně šíří prostřednictvím sociálních sítí.

České celebrity
Václav Vydra

Václav Vydra se vydal zařídit si důchod. Tohle ale nečekal!

Herec Václav Vydra oslavil sedmdesáté narozeniny a jako novopečený senior se s půlročním zpožděním vydal vyřídit si starobní důchod. Výsledná částka, kterou mu stát vyměřil, ho sice nemile překvapila, jako celoživotní optimista však situaci bere s patřičným nadhledem a humorem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry plánuje na území Spojeného království další setkání s rodinou!

Britský princ Harry plánuje na území Spojeného království další emotivní setkání s rodinou. Tyto plány přicházejí jen několik dní poté, co jednačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu dokončil svou poslední cestu do vlasti. 

Světové celebrity
Adam Sandler

Adam Sandler sklidil na svatbě Taylor Swift posměch. Pak se vše změnilo!

Nedávná svatba zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho, která se uskutečnila během oslav Dne nezávislosti v newyorské hale Madison Square Garden, přinesla hostům nečekané překvapení. Generální ředitel společnosti American Century Investments Jonathan Thomas, který se s Kelcem dobře zná, v podcastu Compound and Friends prozradil, že svatební obřad oddával slavný herec Adam Sandler. Když se poprvé objevil na scéně, přítomní svatebčané se začali smát, protože jeho přítomnost v roli oddávajícího považovali za pouhý vtip.