Americký prezident Joe Biden se v pondělí poprvé osobně sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oznámil to dnes Bílý dům. Oba prezidenti budou v Indonésii na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20. První osobní setkání za Bidenova prezidentského mandátu se uskuteční v době rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou, zejména kvůli Tchaj-wanu a vzájemným obchodním vztahům.
Podle mluvčí Bílého domu Karine Jeanové-Pierreové bude předmětem jednání snaha udržet a prohloubit komunikaci obou zemí a rozvoj spolupráce tam, kde se zájmy Washingtonu a Pekingu shodují. Zejména v nadnárodních tématech týkajících se celého světa.
Bílý dům setkání připravoval několik týdnů, uvedla agentura AP. Biden ve středu před novináři řekl, že chce s čínským prezidentem mluvit vedle narůstajícího napětí mezi oběma zeměmi kvůli Tchaj-wanu rovněž o obchodních praktikách, o vztazích Číny k Rusku a o dalších otázkách.
"Chci, abychom si v rozhovoru ujasnili své vzájemné limity. Budu se snažit pochopit, co on považuje za kritické národní zájmy Číny, a sdělit, jaké jsou kritické zájmy Spojených států. Budu také chtít zjistit, zda jsou tyto zájmy ve vzájemném rozporu," řekl Biden.
Zástupce americké administrativy se dnes podle AP snažil očekávání od americko-čínského summitu mírnit. S vydáním společného prohlášení se podle něj nepočítá. Bidenovi jde podle tohoto zdroje spíše o vytvoření prostoru pro navázání vztahů.
Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan řekl, že Spojené státy budou o výsledku jednání obou prezidentů informovat Tchaj-wan. Cílem Washingtonu je podle Sullivana docílit toho, aby se Tchaj-wan cítil jistý americkou podporou.
Joe Biden a Si Ťin-pching se setkali v letech 2011 a 2012, kdy byli oba ve funkci viceprezidenta. Od Bidenova nástupu do Bílého domu si pětkrát telefonovali nebo vedli videohovor, uvedla agentura AP.
Sullivan také řekl, že se Biden v době své asijské cesty chce sejít s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem a mluvit s ním o hrozbě, kterou představuje Severní Korea. Bílý dům se obává, že Severní Korea chystá další jaderný test.
Jiřina Bohdalová oslaví za necelé dva měsíce pětadevadesáté narozeniny, takže přípravy jsou v plném proudu. Slavná herečka se o chystané akci zmínila už jednou v televizi. Nyní se do debaty vložil jiný známý Čech. Ten se totiž obává, že by na oslavě mohl chybět.
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Česko se zájmem sleduje poslední události kolem jednoho z nejúspěšnějších tuzemských podcastů. Ornella Koktová se ho v pondělí rozhodla opustit, takže Agáta Hanychová se nyní rozhoduje, co bude dál. Poradit jí mohou i fanoušci.
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Pražská policie se od pondělního večera zabývá konfliktem dvou bezdomovců v Troji. Oba muži utrpěli zranění a skončili v péči přivolaných záchranářů. Jeden z účastníků musel být uveden do umělého spánku.
Charlotte Gottová si po čase opět řekla o pozornost fanoušků, kteří ji ihned zahrnuli všemožnými komplimenty. Dcera Karla Gotta a jeho manželky Ivany se na sociální síti pochlubila novými fotografiemi. Lidé jsou u vytržení.
Jen několik dní navíc přežila spolupráce Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. Pondělí přineslo zásadní oznámení druhé jmenované. Koktová ohlásila, že ve společném podcastu končí. Už se prý necítila svobodně a v bezpečí, vytratila se i zábava.
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují v úterý odpoledne na pražské Letné, kde se plameny z požáru plynového potrubí rozšířily na fasádu několika domů. V okolí místa je omezená doprava.
Českou cestovatelskou obec zasáhla smutná zpráva na začátku tohoto březnového týdne. Ve věku 79 let zemřel cestovatel a spisovatel Leoš Šimánek.
Manželka Jiřího Adamce se postarala o to, aby se nezapomnělo na jeho pondělní narozeniny. Slavnému televiznímu režisérovi je čerstvě 78 let. Jana Adamcová mu popřála všechno nejlepší a zároveň poslala do světa zajímavý vzkaz.
Jaromír Jágr sice nedávno naznačil konec kariéry, ale hokej mu stále dělá radost. Potvrzují to záběry z pondělního extraligového zápasu v pražské O2 areně, kde se Kladno po letech představilo v play-off. Do série předkola proti Spartě vstoupilo vítězně.