Biden apeloval, aby se nešlo cestou politického násilí

Joe Biden
Joe Biden, foto: Reprofoto YouTube
Marek Novotný 15. července 2024 09:10
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát.

Biden ve svém proslovu z Oválné pracovny Bílého domu zdůraznil, že v politice se mohou občas objevit i silné emoce, avšak ty "nikdy nesmí sklouznout k násilí". " Je načase vychladnout, " dodal.

"Tento druh násilí nepatří do Ameriky - žádné násilí do ní nepatří a to nikdy. Tečka. Žádné výjimky. Nemůžeme dovolit, aby se takové násilí stalo normou," prohlásil prezident.

Ve svém přibližně pětiminutovém projevu Biden podotkl, že v pondělí začne sjezd Republikánské strany ve městě Milwaukee, zatímco on jako úřadující prezident bude cestovat se svou kampaní za znovuzvolení napříč Amerikou.

Dodal, že vášně jsou vybičovány v obou politických táborech a v prezidentských volbách půjde o hodně.

"Spolu to dokážeme," vyzval Američany Biden a dodal, že USA byly založeny na principu demokracie, která dává rozumu a rovnováze šanci zvítězit nad hrubou silou.

"Americká demokracie, ve které argumenty se předkládají v dobré víře. Americká demokracie, ve které se respektují principy právního státu. Kde slušnost, důstojnost a fair play nejsou jen pěkné pojmy, ale živou realitou."

"Pamatujte, můžeme spolu nesouhlasit, ale nejsme nepřáteli," uvedl prezident. "V Americe své neshody řešíme hlasováním ve volebních místnostech, ne střelbou. Moc změnit Ameriku by měla spočívat vždy v rukou lidu a ne atentátníka."

Podle federální policie FBI byl útočníkem dvacetiletý muž z Pensylvánie, kterého zastřelili příslušníci tajné služby chránící exprezidenta. Při útoku zahynul 50letý muž a další dva účastníci byli vážně zraněni.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Další šokující krok Katie Price: Odletěla do bombardované Dubaje

Britská celebrita Katie Price se opět ocitla v centru pozornosti poté, co byla spatřena na letišti při odletu do Dubaje. Sedmačtyřicetiletá bývalá modelka se rozhodla ignorovat oficiální varování britského ministerstva zahraničí, které v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem v regionu a útoky íránských raket a dronů na Spojené arabské emiráty doporučuje cestovat do oblasti jen v nezbytných případech.

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

William a Kate vyrazili na návštěvu Nigérie. Vévodkyně opět dokázala, proč je mistryní diplomacie

Princ William a princezna Kate včera v Británii oficiálně zahájili státní návštěvu nigerijského prezidenta Boly Ahmeda Tinubua a jeho manželky Oluremi. Princezna z Walesu při této příležitosti opět prokázala svůj cit pro diplomatické odívání, když zvolila šedé kabátové šaty od mladé britsko-nigerijské návrhářky Tolu Coker. Svůj outfit doplnila kloboukem značky Jane Taylor a náušnicemi, které dříve patřily princezně Dianě.

České celebrity
Václav Neckář

Skoro tomu nechce věřit. Václav Neckář popsal, co se mu děje na koncertech

Václav Neckář by si mohl užívat zcela zaslouženého důchodu, zvlášť když vzpomeneme vážné zdravotní potíže, které jej v životě potkaly. I v roce 2026 ho ale můžete zahlédnout na pódiu. Jak to legendární zpěvák stále zvládá? 

České celebrity
Karlos Vémola

Vémolovi se smůla lepí na paty. V Praze měl autonehodu

Karlos Vémola mohl v poslední době ztratit důvěru k policistům. Na začátku týdne se naštěstí obešel bez jejich asistence, když se stal účastníkem nehody v Praze. V autě s ním navíc seděli další členové rodiny.