Biden bude sčítání výsledků voleb sledovat v Bílém domě

Americký prezident Joe Biden bude sčítání voleb do amerického Kongresu sledovat v Bílém domě a neočekává se, že se dnes objeví na veřejnosti. Podle jeho mluvčí učiní prohlášení ve středu. Informuje o tom agentura AP. Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu vybírají Američané v dnešních volbách také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích.

Joe Biden

Ještě před obědem místního času Bílý dům ohlásil takzvanou "pokličku", což je podle AP výraz, který v žargonu znamená, že prezident stráví den v prezidentském sídle a bude čekat na výsledky sčítání voleb. Ty rozhodnou o tom, která strana bude ve zbývajících dvou letech Bidenova čtyřletého mandátu mít většinu v Kongresu.

Podle předvolebních průzkumů mají republikáni velkou šanci ovládnout Sněmovnu reprezentantů. Očekává se však, že o Senát bude souboj s demokraty těsnější. Republikánská většina v obou komorách Kongresu by mohla výrazně poškodit pozici demokratického prezidenta, jelikož Sněmovna či Senát mohou v podstatě znemožnit přijetí jakékoliv významnější legislativy.

Bidenova mluvčí Karine Jean-Pierreová řekla novinářům, že Biden má dnes nabitý program, který zahrnuje přípravu na mezinárodní summity v Asii a severní Africe a sledování výsledků voleb. "Očekáváme, že prezident se k volbám vyjádří den poté," řekla Jean-Pierreová.

Ať už dnešní hlasování dopadne jakkoli, Bílý dům zůstane až do 02:00 místního času (08:00 SEČ) zalitý jasným světlem - hlavně proto, aby se v něm mohli pohybovat televizní zpravodajové, kteří natáčejí reportáže, a další novináři, kteří připravují volební zpravodajství. Světla reflektorů se obvykle vypínají kolem 22:00, částečně proto, že pronikají do rezidence, kde žije prezident a první dáma.

Příslušníci americké tajné služby obvykle každý večer procházejí tiskový sál a kontrolují kanceláře zpravodajských organizací, aby se ujistili, že všichni reportéři opustili budovu, a mohli tak tiskové středisko zamknout. Pravidla se však obvykle zmírňují, když se konají významné zpravodajské akce, jako jsou kongresové a prezidentské volby či inaugurace prezidenta.

Témata: Joe Biden | volby v USA | USA

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější