Biden hovořil se Si Ťin-pchingem o napětí kolem Tchaj-wanu, došli ke shodě

Americký prezident Joe Biden uvedl, že hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o napětí kolem Tchaj-wanu. Podle něj se oba státníci shodli na nutnosti dodržovat stávají dohody ohledně tohoto sporného ostrova. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Biden zřejmě odkazoval na svůj 90minutový telefonický rozhovor se Sim z 9. září, v němž spolu mluvili o předcházení vzájemnému konfliktu.

Joe Biden

"Mluvil jsem se Sim o Tchaj-wanu. Shodujeme se (...), že budeme dodržovat dohodu o Tchaj-wanu," řekl Biden v úterý novinářům v Bílém domě.

Podle Reuters měl Biden "dohodou o Tchaj-wanu" nejspíše na mysli dlouhodobou americkou politiku jedné Číny, kterou Washington oficiálně uznává Peking a nikoliv Tchaj-pej za legitimního představitele Číny. Zároveň měl Biden na mysli americký zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který stanovuje, že rozhodnutí USA navázat diplomatické styky s Pekingem se zakládá na očekávání, že budoucnost Tchaj-wanu bude řešena mírovými prostředky.

Čína považuje ostrov Tchaj-wan za svou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Bidenovo prohlášení přichází v době zvýšeného napětí mezi Tchaj-peí a Pekingem. Tchaj-wan oznámil, že od pátku narušilo jeho vzdušný prostor téměř 150 čínských vojenských letadel. USA v neděli vyzvaly Čínu, aby ukončila působení své armády poblíž Tchaj-wanu. Podle ministerstvo obrany ostrovního státu Čína dosáhne schopností provést invazi na Tchaj-wan v roce 2025. Současné napětí je podle ministerstva nejhorší za posledních 40 let.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a vysoce postavený čínský diplomat Jang Ťie-čch' dnes budou jednat v Curychu o vztazích mezi oběma zeměmi, které v řadě oblastí poznamenává rostoucí vzájemná rivalita. Podle hongkongského deníku South China Morning Post má setkání za cíl v první řadě obnovit komunikační kanály a uvést do praxe dohody, kterých dosáhli Biden se Sim.

Na Tchaj-wan dnes podle agentury Kjódó přicestovala skupina francouzských senátorů, mezi nimiž je exministr Alain Richard. Ve čtvrtek mají v plánu setkání s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Peking proti návštěvě hlasitě protestuje s tím, že jde o porušení principu jedné Číny. Podobně Čína reagovala také na loňskou cestu české delegace na Tchaj-wan v čele s předsedou senátu Milošem Vystrčilem. Čínský ministr zahraničí Wang I tehdy prohlásil, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů

18.10.2021 08:26 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

17.10.2021 21:43 Aktualizováno Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude…

Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

17.10.2021 19:43 Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání…

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici

17.10.2021 19:17 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Konec aktivity sopky, jež měsíc chrlí lávu na La Palmě, není v dohledu

17.10.2021 17:10 Konec činnosti sopky na kanárském ostrově La Palma je zatím v nedohlednu. Řekl to dnes premiér…

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

17.10.2021 16:11 V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom dnes stanice BBC.…

Volskwagen pozval na setkání manažerů šéfa konkurenční Tesly Muska

17.10.2021 14:55 Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil…

Úřady zveřejnily jméno muže, který je podezřelý z vraždy poslance Amesse

17.10.2021 12:57 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko eviduje rekordních 34 303 případů nákazy, obětí ubylo

17.10.2021 11:21 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Zástupce Evropské komise varoval před energetickou chudobou v Evropě

17.10.2021 10:56 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Související:

Nejnovější

reklama